להיות סוחר יומי מקצועי בוול סטריט

| דמיאן סדקוביץ

ראיון עם רז סלהוב סטודנט בקורס מסחר יומי במכללה

הכירו את רז סלהב בן 24, תושב מודיעין, וכיום מתרכז כולו במסחר יומי בוול סטריט

איך נכנסת לתחום המסחר?רז זלהב 2

תחום המסחר תמיד עניין אותי מאוד, הייתה לי זיקה חזקה לתחום אך לא מימשתי אותה. בשנים האחרונות, בזמני הפנוי התנסיתי בתחום בצורה חובבנית דרך אפליקציות שונות המאפשרות מסחר בדמו, אבל זה היה מאוד לא מקצועי ודי בזבוז של זמן. בסופו של דבר, בתקופה האחרונה הבנתי שאני חייב לעשות שינוי ולקחת את העניין ברצינות. בזמנו עבדתי במפעל גדול כמנהל מחלקה והעבודה שם הייתה ברובה פיזית. חיפשתי דרך לממש את החזון שלי ולעבור לעבוד במשהו נוח יותר שמאפשר עבודה מהבית או מכל מקום אחר בעולם, וזאת בלי שיהיה צורך בעבודה פיזית של שעות ארוכות כל יום. בתחילת דרכי עברתי קורס ראשוני במכללה מסוימת, אך הבנתי שזה לא מספיק מקצועי כדי להפוך את התחום למקצוע של ממש. לכן, החלטתי להגיע ללמוד ב"מכללת אופק שוקי הון" לאחר ההמלצות שקיבלתי מחבר טוב. בהתחלה מעט חששתי בשל שעות העבודה המרובות שלי במפעל, לכן לקחתי קורס מסחר יומי באימונים אישיים עם מרצה.

כמה זמן אתה מתעסק במסחר?

אני נמצא בתחום המסחר כשנה. בשלבים הראשונים הייתי סוחר בעיקר סווינגים (עסקאות ארוכות). לאחר הקורס הראשוני שלקחתי במכללה אחרת ולא הלך כל כך טוב, די הייתי נשאר על אפס תשואות בסוף כל חודש. בחודשים הראשונים שלי הייתי סוחר גם במט"ח וגם במניות, ולרוב במט"ח הייתי מפסיד, ובמניות הייתי מרוויח וכך הבנתי שעדיף לי להתמקד במסחר במניות. עם הזמן הבנתי שמסחר במט"ח מאוד בעייתי ויש הרבה מאד גורמים שמקשים על האפשרות להיות רווחי לאורך זמן שם. בנוסף, לאחר שהבנתי שבמכללת אופק לא מלמדים מסחר במט"ח ומתמקדים במניות וחוזים עתידיים, כנראה שיש לכך סיבה טובה. כיום אני מתמקד במסחר במניות בוול סטריט ובחוזים עתידיים כפי שלמדתי בקורס מסחר יומי במכללה.

מה התהליך שעברת בתור סוחר?

בהתחלה היה לי קשה מבחינת זמנים, הרי העבודה לא אפשרה לי פנאי רב לסחור מכיוון שקודמתי בתפקידי במפעל, אך לאט לאט הורדתי שעות עבודה במפעל והתמקדתי יותר ויותר במסחר היומי. לאחר שראיתי את הפוטנציאל הגדול שקיים בתחום החלטתי להגשים את החזון שלי. בחלוף הזמן עזבתי את העבודה ובניתי לעצמי עמדת מסחר מקצועית וכיום אני מתעסק במסחר יומי באופן מקצועי.

כמה אתה מרוויח במסחר בכל חודש?

זו שאלה שקשה לענות עליה. כיום אפשר לראות פרסומות של אנשים שמרוויחים אלפי דולרים בכמה דקות ואני לא רוצה לתת יד לדבר הזה ולומר שמרוויחים אלפי דולרים בכמה דקות כי לא כך הדבר, ומדובר בהבטחות שווא. הרווחיות היא נגזרת ישירה של הסיכון ושל הקרן הראשונית שבה סוחרים. אני יכול לומר שאני מנהל תיק רווחי עם סיכונים נמוכים והכנסה של בין -6-8%  כל חודש על תיק המסחר. יחסית לזמן שאני סוחר זה יפה מאוד, אבל כמובן שאני מרגיש שיש לי עוד מה לשפר.

איפה אתה רואה את עצמך בעוד כמה שנים?

כרגע מאוד נוח לי, יש לי הרבה זמן פנוי ביום להתאמן בחדר הכושר, ללכת לבריכה ולעשות סידורים. אני מעוניין להגדיל את התיק מסחר כדי להגדיל את ההכנסות שלי. בעתיד, המטרה שלי היא להתפתח בתחום של המסחר.

מי לדעתך מתאים לתחום המסחר?

אני חושב שמסחר יומי מתאים לזן מאוד ספציפי של אנשים שיכולים להתמודד פסיכולוגית מול המדדים המשתנים במסחר. דווקא עסקאות סווינג – לדעתי מתאימות לכולם. כיום הבנקים ובתי ההשקעות מציעים אפיקי השקעה עם רווחיות מאוד נמוכה ודווקא כאן אפשר בהשקעה די קטנה של זמן ליצור אפיק השקעה פסיבי יותר רציני ממה שמציעים היום ברוב המקומות.

מה הטיפ שלך לסוחר המתחיל?

לא לחרוג מהשיטה הנלמדת בקורסים בשוק ההון ולא לנסות דברים חדשים בשלבים הראשונים. לעבוד בשלב הראשון עם חשבון דמו ולתרגל הרבה מאוד, עד שמגיעים לרמת קבלת החלטות מהירה וטובה במסחר יומי. טיפ נוסף וחשוב לשלב שעוברים למסחר חי הוא – לעבוד בהתחלה בכמויות קטנות, עד שצוברים ביטחון ויודעים להתנהל נכון.

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.