עשר הסיבות העיקריות שבגללן את/ה לא מרוויח/ה כסף במסחר

| דמיאן סדקוביץ

במהלך קורס מסחר יומי במניות אנו מלמדים מספר רב של טכניקות וטיפים למסחר יומי , יש עשרות סיבות לכשלים מתמשכים של אנשים שרוצים להיות סוחרים מצליחים. במאמר זה אסקור מהן לדעתי 10 הסיבות העיקריות לכישלון סוחרים.

היעדר משמעת – ובמיוחד בפוזיציות מפסידות

סוחר חייב להיות ממושמע וערוך בתוכנית פעולה ברורה לכל סיטואציה, ובמיוחד למקרה שבו הטרייד הולך לכיוון ההפוך.  ניהול סטופ ידוע מראש (ולא משנה כרגע איך הוגדר) הוא חובה לכל סוחר, ובמיוחד לסוחרים מתחילים, שנוטים להתעלם מהסטופ ברגע האמת.

חוסר משמעת, במיוחד בניהול ההפסדים הוא מתכון בטוח לתוחלת הפסד גדולה מרווח, בטווח הארוך.

חוסר יכולת להתמודד עם המתח הכרוך במסחר

ישנם סוחרים שמרגע הכניסה לפוזיציה נמצאים בחרדה. הם יבדקו כל דקה או שניה את מצב המניה ויראו בכל תזוזה בה סימן הרה גורל. אם אתה בלחץ מהפוזיציה – כנראה שהיא גדולה עלייך מבחינת כספית וראוי לסחור בפרופורציות קטנות יותר.

אם אתה בלחץ גם בפוזיציות קטנות מאוד ולא משמעותיות לכיסך – ייתכן זה לא מקצוע שמתאים לך. לא חייבים להתעסק בזה, כשהלב והמוח מרגישים אי נוחות. הלחץ והפחד במסחר עשויים לייצר תוצאות שליליות בביצועיך, גם בפוזיציות מנצחות (יציאה מוקדמת).

 

מסחר יתר

אם אתה יושב כל יום שעות ארוכות מול המסכים ומנסה למקסם את הרווח, כמעט ללא הפסקה, בעשרות טריידים שונים ביום – יתכן שאתה נמצא במצב של מסחר יתר.

קשה להגדיר מהו מסחר יתר, אולם ללא ספק מצב שבו אנו נמצאים מעל מספר שעות ביום מול המחשבים וסוחרים הוא מצב לא בריא. ראשית, זה מראה שאיננו מסוגלים למקסם את תוצאותינו בשעות המסחר החשובות והתנודתיות (שעה וחצי ראשונות ואחרונות).

ומי שלא מסוגל לסחור היטב בשעות החשובות, ספק אם יצליח בשעות הרגועות והפחות תנודתיות. מסחר יתר גורם לעייפות יתר, חוסר ריכוז, ובעיקר – לא אמור לשפר תוצאות.

מסחר בחשבון קטן מדי

חשבון קטן, הינו חשבון של אלפי דולרים בלבד, שהינו  דרך טובה לנסות את חווית המסחר, אולם בדרך כלל חשבון קטן מדי בעל מספר מגבלות.

בחשבון קטן לא תמיד נוכל לסחור מסחר יומי (ע"פ הרגולוציה האמריקנית רק חשבונות מעל 25,000 דולרים מורשים לסחור יומית), וגם מספר הפוזיציות שנוכל לפתוח במקביל יהיה מצומצם.

בחשבון קטן נתקשה לרכוש מניות בעלות שווי דולרי גבוה ולעיתים נתפתה לרכוש מניות קטנות, שהינו הרבה יותר תנודתיות, קשות ומסוכנות למסחר.

בחשבון קטן,  נפח העמלות יהיה הרבה פעמים גבוה יחסית, בגלל עמלות המינימום.

זה לא אומר שחייבים להתחיל  בגדול, ואני בהחלט חושב שרצוי להתחיל צנוע, אבל חשוב להכיר במגבלות חשבון קטן, ולהגדילו ככל שמתפתחת מיומנות המסחר.

מסחר ללא תוכנית

אתה חייב תוכנית פעולה שבה אתה יודע מהי שיטת המסחר שלך.

האם אתה סוחר יומי או סווינג? האם סקלפאר שמבצע קרקוף של עשרות סנטים בטווח של דקות או סוחר שעובד עם מניות כמה שעות ביום.

האם שיטת המסחר מבוססת אינדיקטורים טכניים כאלו או אחרים או ניתוח ווליום המסחר של הקונים והמוכרים.

מה תוכנית הפעולה? מה גודל הפוזיציות? מתי יוצאים ברווח ובהפסד? במסחר אפשר לאלתר, אבל אם האילתור הוא שיטה, אז ההצלחה מתרחקת מאוד.

ניהול גודל פוזיציה וגודל יחידת סיכון

אחד הדברים החשובים ביותר במסחר זה לדעת מהו הסיכון שאנו חשופים אליו בכל טרייד, מהו הסיכון המקסימלי ומולו מהו הסיכוי – גודל הרווח שבו נסגור את הפוזיציה.

יש הבוחרים את היציאה לפי פרמטרים טכניים של תמיכה והתנגדות, אבל אני מעדיף תמיד להגדיל מהו גודל הפוזיציה המקורי, ומהו גודל הסיכון לפי יחידות דולריות. למשל – נכנס עם 10,000$ בפוזיציה ומוכן לסכן 50$.

בצד השני תמיד אשאף ליחס סיכוי סיכון של לפחות 2 מול 1 אם לא 3 מול 1. כלומר על כל יחידת סיכון אני מצפה לקבל יותר יחידות סיכוי.

היעדר שיעורי בית – מה באמת עובד אצלך

מתי לאחרונה עשית שיעורי בית לאחר יום או שבוע מסחר והפקת לקחים האם יש לך שיטה והאם היא עובדת?

נשמע כל כך טריויאלי, אבל מרבית הסוחרים מדלגים על סעיף זה, שבעיני הוא קריטי להתפתחות אישית.

חשוב לכתוב לעצמנו מהן נקודות התורפה האישיות ולעבוד עליהן, וחשוב לשקף לעצמנו, שוב בכתב, מהי השיטה המדויקת שלנו וכיצד נמשיך ונשתפר בדרך להיות סוחרים מקצועיים.

סוחר שלא עושה זאת, חוטא לדעתי מול עצמו.

להסתמך על טיפים

הטיפ הטוב ביותר שאני יכול לתת לך הוא לא להסתמך על טיפים באינטרנט ובכלל. אדם שסוחר לפי טיפים של אחרים, משול בעיני לשבשבת שזזה לפי הרוח.

אם אין לך שיטת מסחר ודרך עצמאית משלך, זה טבעי לבחור לפי טיפים בעיתון, או בפורום הקרוב. אבל בדרך כלל טיפים אלו יהיו כללים, מקריים ובוודאי שלא ישקפו שיטת מסחר סדורה, או דרך חשיבה מקורית.

להסתמך על אחרים – אפשר אבל צריך להבין שמהירות המסחר והמגמות בשוק ההון לא מאפשרת להתייעץ בכל עת ובוודאי לא כשהטרייד הולך נגדך. היכנסו וצאו מטריידים רק כפונקציה של למידה והבנה של שיטת מסחר שעובדת ולא בשל טיפים נקודתיים.

מנסה לתפוס תחתית או פסגה ומחמיץ את המגמה.

יותר מדי פוקוס על מסחר יומי בנקודות הקצה גורם לעיתים למיקוד מיקרו במקום מקרו ולהחמצת מגמות משמעותיות.

יש הבוחרים לסחור לונג כשנשבר גבוה יומי או שורט כשנשבר נמוך יומי. יש המעדיפים לחפש בנקודות אלו דווקא הפוטנציאל להיפוך. חשוב להכיר נקודות אלו, ואפשר לסחור בהן, אולם ראוי להבין כי אלו  נקודות מתעתעות ולעיתים נחמיץ בהן את המגמה הכוללת, כשניפול בסטופ.

הרבה מאוד פעמים המניה שוברת גבוה יומי ועולה כמה סנטים לאחר שנכנסנו ואז נסוגה חזק, רק כדי להפיל בסטופ ידיים חלשות, אותנו כמובן, ואז ממריאה שוב.

מגמה דומה הינה בתחתיות.

אפשר לסחור באיזורים אלו, אבל חשוב להסתכל על המגמה הכוללת בתוך הטווח היומי, ולא לסחור בנקודות טריויאליות בהן יפילו הסוחרים המקצועיים את הטירונים מהטרייד. זה קורה כל יום ובכל מניה תנודתית.

נופלים פעם או פעמיים בסטופ וכבר לא נרצה להיכנס שוב למניה ואז היא תעשה את הצעד הגדול שציפינו לו. אבל אני כבר בחוץ

לכן חשוב לא למקם סטופ גם קרוב מדי או במקומות צפויים.

 

היעדר כלי בקרה וחקר ביצועים אישי

אתה חייב לדעת מהם הביצועים שלך במסחר, מהו אחוז הטריידים המורווחים מול המופסדים, מהי תוחלת הרווח הממוצע מול ההפסד הממוצע.

מה גודל הסיכון בטרייד שלקחתי ומולו מהו גודל הרווח שיצרתי בממוצע (במונחי יחידת סיכון R).

מתי אני מרוויח יותר, ומהו אחוז התשואה שלי כל חודש.

סוחר שבוחר להתעלם מהנתונים האישיים שלו, כמוהו כבעל עסק שלא רוצה לדעת את תוצאותיו, כי חושב שהוא עדיין לא מספיק טוב.

אז לא לשקר לעצמנו – ויש גם חודשים רעים לכולנו. לבדוק נתונים וביצועים, להבין איפה טעינו ואיפה היינו טובים ומהו המפתח להצלחה, כחלק מתוכנית מסחר, כפי שציינתי בסעיף הקודם.
לימודי שוק ההון – לימודי שוק ההון עם מיטב המרצים במכללת אופק שוקי הון.

מאת: צביקה אלברגר

הכותב הינו כלכלן ומפתח שיטות מסחר והטמעתן ומתמחה במסחר יומי במניות  ובאופציות  ובמסחר שיתופי.

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.