על מרשמלו קוקאין ומסחר בשוק ההון

| עודד שמעוני

הרבה מאמרים נכתבו ונכתבים מדי יום על פסיכולוגיית מסחר, פחד מהפסד ואיך אפשר לשפר את הפסיכולוגיה שלנו בזמן מסחר בשווקים הפיננסיים.

יחד עם זאת, מעט מאוד נכתב על מה באמת קורה במוח שלנו בזמנים האלה, ואיך תהליכים עצביים משפיעים על קבלת ההחלטות שלנו.

לצורך העניין, רתמתי מחקרים פסיכולוגיים בתחום חקר המוח וכלכלה התנהגותית, זאת בכדי לתת זווית קצת אחרת על הנושא, שיכול להיות שלא הכרת עדיין….והרי כל אחד יודע כמה חשוב להעלות את המודעות שלנו לתהליכים פסיכולוגיים כדי לשפר את קבלת ההחלטות שלנו.

עם כותרת כזאת אני חייב לספק את הסחורה.

אז מה בעצם הקשר בין מרשמלו, קוקאין ומסחר בשוק ההון?

בתור התחלה חושב להכיר מושג חשוב: נוירוטרנסמיטרים.

נוירוטרנסמיטרים הם כימיקלים שמועברים בתאי המוח ומחוללים שינויים עצביים שבסופו של דבר מובילים לשינויים התנהגותיים.

דופמין הוא הנוירוטרנסמיטר המרכזי שמופרש במוח בפעילות של מערכת התגמול.

המערכת הזאת, שולטת ומווסתת את אלמנט לקיחת הסיכונים במוח.

מערכת התגמול פועלת בהתאם לציפייה של תוצאת הפעולה שלנו.

כלומר, במידה ואנחנו חושבים שלהתנהגות מסוימת (כמו לקחת פוזיציית לונג) תהיה תוצאה חיובית, יופרש דופמין כחלק מפעילות המערכת.

המערכת פועלת מתוך ציפייה לתגמול חיובי– בין אם זה ציפייה לסם (ניקוטין, אלכוהול, קוקאין) ובין אם לציפייה לרווח גדול מעסקת לונג. בכל מקרה, הציפייה לאירוע (שימו לב- לא האירוע עצמו), גורם להפרשת דופמין במערכת התגמול באופן הדומה לפעילות של מכור לסמים.

כלומר, למערכת התגמול בכלל לא אכפת אם באמת עשינו רווח בעסקה או לא, אלא אך ורק מופעלת מתוך הציפייה לאירוע חיובי ומחוסר הוודאות המלווה לכך, שזהה כמעט לחלוטין להתמכרות לסמים.

כשחושבים על זה יכול להיות שהרבה מהתנודתיות שאנחנו רואים בשווקים היא כלל וכלל לא נגזרת של נתונים פונדמנטאליים, אלא של כמה מכורי דופמין שצריכים את המנה שלהם. ואח"כ מתפלאים שיש בועות…. אבל זה כבר נושא אחר….

למחקר המלא

והנה המחקר עם הטוויסט הכי מעניין לעלילה…

מחקר בדק אם גנים מסוימים שאחראיים על רמות דופמין במוח יכולים לנבא הצלחה של סוחרים בוול סטריט. 60 סוחרים מקצועיים נדגמו והושוו לקבוצת ביקורת שלא היו סוחרים. הממצא המדהים של המחקר הראה שסוחרים היו עם גנים יותר דומיננטיים שמשפיעים על דופמין במוח ומלווים ברמות בינוניות של דופמין (לא גבוה מאוד ולא נמוך מאוד), ועל כן על לקיחת סיכונים ברמה בינונית. הסוחרים הללו פחות סחרו בשווקים מאוד תנודתיים ובלתי צפויים. נוכחות הגנים האלה בקרב הסוחרים הייתה בקורלציה חיובית עם כמות השנים שהסוחר היה בוול סטריט (כלומר, אם הסוחר בוול סטריט הרבה זמן יותר סביר שיהיה לו את הגנים האלה).

"הסוחרים המצליחים במדגם שלנו לקחו סיכונים באופן שקול, מבלי לקחת סיכונים מוגזמים. מצאנו שהם היו טובים בשילוב חתיכות שונות של מידע, נמנעו ממסחר בשווקים תנודתיים, ולא ראו את העולם כמאיים על קיומם. ממצאים אלה מתיישבים עם הראיות קודמות המצביעות על כך שסוחרים מנוסים מגיבים בצורה פחות רגשית מאשר אלה עם פחות ניסיון. "

למחקר המלא

מחקר אחר שבוצע באוניברסיטת לונדון בדק את ההשפעה של דופמין בקבלת החלטות. 14 מתנדבים נבדקו תחת שני תנאים: פעם אחת כשקיבלו מינון נמוך של L-DOPA ופעם אחת כשקיבלו פלצבו.

L-DOPA הוא כימיקל שמשתתף בתהליך ייצור דופמין.

פלצבו זה חומר דמה (לרוב גלולת סוכר), שניתנת בניסויים כדי לבדוק אם תוצאות הניסוי הם תוצאה של החומר האמתי או רק מעצם לקיחת הגלולה.

בניסוי הנוכחי, הנבדקים התבקשו לבצע מספר בחירות- לקבל "הרבה" מאוחר יותר, או לחלופין לקבל "מעט" אבל מהר (למשל, קבלת 22 $ בשבועיים, או קבלת 86 $ בשישה חודשים).

(אני מניח שמיותר לציין איך זה מתקשר ללקיחת רווחים במסחר….).

תחת תנאי ה-L- DOPA, כשרמות הדופמין במוח עלו, כל הנבדקים התנהגו בצורה יותר אימפולסיבית והיה סביר יותר שייקחו את הכסף הקטן.

למחקר המלא

רגע! הבטחת גם מרשמלו….

באחד הניסויים המפורסמים והמשוחזרים ביותר בפסיכולוגיה, לקחו ילדים בגילאי 4 ושמו אותם בחדר סגור עם צלחת עם מרשמלו. נאמר לילדים שאם ימתינו רבע שעה ויתאפקו מלאכול את המרשמלו, הנסיין יחזור לחדר ויביא להם עוד מרשמלו.

אתם יכולים בוודאי לשער את רמות הדופמין במוחם של הילדים בניסוי האכזרי הזה.

מיותר לציין שרוב הילדים נשברו מהר ואכלו את המרשמלו לפני שתמו 15 הדקות.

הילדים שהצליחו להחזיק מעמד השתמשו במגוון אסטרטגיות מעניינות כמו לעצום את העיניים, לעשות סיבובים בחדר ועוד.

מומלץ לצפות בסרטון הקצר הזה ורק אחר כך להמשיך לקרוא- לחצו לסרטון

מה שמעניין במיוחד בניסוי הזה, חוץ מהילדים המצחיקים, הוא ששנים אחרי הניסוי עשו בדיקה של "איפה הם היום" ונמצא שהילדים שהצליחו להימנע מאכילת המרשמלו היו בקורלציות מאוד גבוהות כפחות נוטים להשמנה, פחות לקחו סמים, עשו יותר כסף, דיווחו שהם יותר מאושרים, והיו בעלי מעמד סוציאלי יותר גבוה.

אז רגע… אתה בעצם אומר שהכול מולד?

אז דיברנו על גנים, וילדים שכבר בגיל 4 אפשר לדעת שיהיו יותר מצליחים. יחד עם זאת ,יש אור בקצה מנהרת הדופמין. מדברים על קורלציה, לא גורל!

הממצא הכי מעודד של ניסוי המרשמלו הוא התובנה של הקלות שבה ניתן לשנות וללמוד איך לדחות סיפוקים.

לקחו ילדים שלא הצליחו להימנע מאכילת המרשמלו ונתנו להם אסטרטגיות מנטאליות, כמו לדמיין שהמרשמלו זה רק תמונה ומסביבה מסגרת. עכשיו הילדים בקלות הצליחו להמתין 15 דקות.

עכשיו נשאלת השאלה…

איזה אסטרטגיה חשוב לך ללמוד כדי להמתין 15 דקות לסגירת הנר בפעם הבאה?

כנראה שזה לא עוד מתנד.

לימודי שוק ההון – הכלים שלך להצלחה בשוק ההון – בוא לבחור עוד היום קורסים בשוק ההון במכללת אופק שוקי הון.

 

שור ודוב בתוך כדור בדולח