מתנד המומנטום

| דמיאן סדקוביץ

אודות:

באחד מהקורסים בשוק ההון אצלנו, אנו מתמקדים במתנדים , היום נלמד על מתנד המומנטום מודד את עוצמת השינוי במחיר הסגירה של נייר הערך.
השימוש העיקרי במתנד זה הוא בדרך כל לזיהוי היחלשות של הטרנד הנוכחי ואפשרות להיפוך מגמה.
קו המומנטום נע סביב ציר מרכזי בתוכנת ה- Metatrader הציר הינו 100 ובאינדיקטורים אחרים ותוכנות אחרות הציר המרכזי הינו 0. כאשר קו המומנטום שלילי, מתחת לציר, זה מראה על טרנד דובי. כאשר קו המומנטום חיובי, מעל לציר, זה מראה על טרנד שוורי.

מתנד המומנטום למטה טריידר

מתנד המומנטום הוא מסוג המתנדים ה"מובילים" ( Leading Indicators ). סוג מתנדים זה מאפשר ברוב המקרים לחזות את השינוי לפני שהופיע בגרף. איך זה בא לידי ביטוי?

לדוגמא: בטרנד עולה, אנחנו רואים נרות שוורים גדולים, אשר פער בין המחיר סגירה בין נר לנר הולך וגדל ונוצרים לנו כל פעם שיאים עולים חדשים ומתנד המומנטום מראה שיאים יורדים כלומר יש סטייה בין גרף המחירים למתנד המומנטום תרחיש כזה יכול להתבטא במתנד המומנטום כהיחלשות הטרנד ואפשרות להיפוך מגמה.

כאשר אנחנו מחפשים היפוכי מגמה על פי אסטרטגיות מסחר שמתבססות על ניתוח טכני מתנד המומנטום יכול להיות כלי לחיזוק אמינות העסקה זו הכוונה במתנד "מוביל". צורת המסחר המומלצת למתנד המומנטום:
סטייה דובית – כאשר בגרף אנו רואים שיאים עולים ובמתנד שיאים יורדים.

סטייה שוורית כאשר אנו רואים שפלים יורדים בגרף ובמתנד שפלים עולים.

• כאשר יש יותר מסטייה אחת, זה מחזק יותר את האפשרות להיפוך מגמה.
בדוגמה מטה ניתן לראות בגרף המחירים 3 שיאים עולים, ובמתנד 3 שיאים יורדים בהתאם. מצב בו השיא האמצעי משותף לשתי סטיות דוביות שונות.
לדוגמא:

סטיית מתנד המומנטום

היות ומתנד המומנטום הינו מתנד מסוג המתנדים ה"מובילים" נוכל להשתמש במתנד המומנטום ככלי לחיזוק של רמות חשובות בניתוח הטכני המוכרים לנו כגון: קו מגמה, רמות תמיכה והתנגדות ומודלים כגון פסגה כפולה \ תחתית כפולה.
יש לקחת בחשבון שמסחר מסוג זה פחות אמין מאשר סטיות מתנד.
בדוגמא מטה ניתן לראות שקיבלנו סיגנל ללונג עוד לפני שהיפוך המגמה התקבל בגרף.

כיצד מתקבל איתות ממתנד המומנטום

דוגמא נוספת לשורט.
• מומנטום גם יכול לשמש לצורך לקיחת יעדים. אותו סיגנל המוצג מטה יכול לשמש את מי שהיה לפני כן בפוזיציית לונג.

דוגמה נוספת לשימוש במתנד המומנטום

אופן חישוב Momentum:

Momentum(14) = price_close(bar-1) – price_close(bar-2) … – price_close(bar-14)
את המומנטום לנר הנוכחי מחשבים את הפרשי שערי הסגירה לתקופת זמן מסוימת. נהוג להשתמש בתקופת זמן חישוב של 14 נרות אחורה.

 

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.