מתנד הזיגזג ( Zigzag )

| דמיאן סדקוביץ

הקדמה:

מתנד הזיגזג הינו מתנד אשר עוקב אחר השפלים והשיאים הדומיננטיים הנוצרים בגרף המחיר.
מתנד הזיגזג יודע להתעלם משיאים או שפלים אשר אינם דומיננטיים ובכך מפשט לנו את גרף המחירים בצורה כזאת שנוכל להבין יותר טוב את תנועת המחיר.
מתנד הזיגזג איננו מתנד המרמז על תנועת מחיר עתידית ואין להסתמך על תנועת הזיג האחרונה המופיעה כי היא מעודכנת בהתאם לתנועת המחיר ומשתנה מרגע לרגע.
אומנם ובניגוד למה שנאמר, ניתן להשתמש במתנד הזיגזג לחיזוי בשילוב כלים מעולם הניתוח הטכני, זיהוי מגמות שוק, זיהוי תבניות (כגון: ראש וכתפיים, פסגה כפולה, תחתית כפולה), וגם לצורך ספירת גלי אליוט.
שימוש נוסף במתנד הזיגזג הינו למיקום הוראת סטופ לוס.

דוגמא לזיהוי תבנית פסגה כפולה.

גרף נרות המראה פסגה כפולה בניתוח טכני

זיהוי מגמה עולה.

גרף נרות עם מגמה עולה בניתוח טכני

דוגמא למיקום הוראת סטופ לוס.
בדוגמא כניסה עסקה ע"פ אסטרטגית MBK, ומיקום סטופ לוס בזיג הקודם (קו אדום).

מיקום הוראת סטופלוס בגרף נרות

ערכים של מתנד הזיגזג:

קודם כל אסביר על 3 ערכים שמתנד הזיגזג מקבל לפני הצגת המתנד.
Depth – ערך זה קובע כמות מנמלית של עמודת שלאחריהן תתאפשר הופעת פסגה או שפל חדש של מתנד הזיגזג. בפשטות, ככל שערך זה יותר גבוה ככה המתנד יתחשב בפסגות ושיאים דומיננטיים יותר, כאשר ערך זה נמוך המתנד יתחשב גם בשיאים ושפלים קטנים יותר.
Deviation – ערך זה מתייחס לזיג האחרון, אשר אמרנו שהוא מתעדכן כל הזמן ואין להתייחס אליו. ערך זה קובע מתי להפסיק לעדכן את הזיג האחרון לקבוע את מיקומו ולעבור לזיג חדש. ערך זה מייצג סטייה בנקודת מהשיא הקודם, אם השיא הנוכחי לדוגמא עומד על מחיר 1.31000 והסטייה שלנו היא 5 נקודות, הזיג האחרון יזוז לשיא גבוה יותר רק כאשר יהיה שיא הגבוה ממחיר 1.31050 .
Backstep – ערך זה קובע כאשר יש לנו X שפלים ו-X שיאים באותו אזור מחירים המתנד יציג במקום X זיגזגים רק זיג 1. בפשטות במצב של דשדוש המתנד יסנן ולא יציג זיגים נוספים אם הם נמצאים באותו אזור מחירים.

ערכים נפוצים למתנד הזיגזג:
Depth = 12, Deviation = 5, Backstep = 3.

קורסים בשוק ההון – מבחר קורסים בשוק ההון עם מיטב המרצים במכללת אופק שוקי הון.

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.