מערכת היחסים בין הריבית , הדולר והשוק

| כותב אורח

לא פעם שמעתם משפטים כמו: "הדולר גבוה ולפיכך קשה לבורסה להרים את הראש" או "כשהריבית תעלה השוק יתקן חזק" ולא הבנתם מה הקשר בין הדברים.

בקורס ניהול תיקי השקעות  אנו למדים על השוק והריביות לריבית ולשער המטבע יש השפעה אדירה על כיוון הבורסה ועל סנטימנט המשקיעים (כמו גם לעוד הרבה נתונים נוספים) לגבי אפיקי השקעה.

השפעת הריבית על היצרנים והצרכנים- מערכת הבנקאות בארץ וברוב העולם המערבי עובדת ככה שהבנק המרכזי של המדינה מלווה לבנקים המסחריים במדינה כסף ובתום ההלוואה מקבל חזרה את הכסף בתוספת הריבית שקבועה במשק. באמצעות שליטה על אחוז הריבית במשק הבנק המרכזי בעצם קובע לבנקים המסחריים כמה יקר יהיה הכסף אותו לוו. את הכסף שהבנקים המסחריים לווים הם בעצם רוצים למכור לנו ביוקר בצורת הלוואות.
העלאת או הורדת הריבית משפיעות על אחוז הריבית בהלוואות שאנחנו לוקחים מהבנק, או בהלוואה שאנו נותנים לבנק דוגמה: פלוס בעו"ש.
ובכך במצב בו הריבית גבוהה הצרכן יעדיף לשים את הכסף "בצד" ובעצם ליהנות מתשואה גבוהה על כספו, ולחכות עם ה"בזבוזים" לרגע שבו אחוז הריבית ירד.
היצרנים לעומת זאת יעדיפו מצב בו הריבית נמוכה, מצד אחד מכיוון שכעת הם יכולים לקחת הלוואות בתנאים טובים, ומצד שני הצרכנים ירצו לקנות יותר כי הכסף כמעט ולא מביא תשואה.
ריבית נמוכה לאורך זמן גורמת לכך שיש הרבה כסף שמציף את השוק וכולם במצב של "בזבוז" דבר שגורם לאינפלציה(עקב עליית מחירים בלתי נפסקת מידי היצרנים וירידת ערך המטבע אל מול המוצרים).

שער המטבע ואמצעים להשפעה על מחירו- שער המטבע בכל מדינה נקבע לפי מצב של היצע וביקוש, כשהביקוש גדל לעומת ההיצע המחיר עולה ולהפך.
הביקוש למטבע משתנה בהתאם לכדאיות השקעה באפיקים שמתומחרים באותו מטבע, לדוגמה: בתקופת משבר הסאב-פראיים הדולר צנח, אחת מהסיבות היא שינוי סנטימנט המשקיעים בשוק האמריקאי והגדלת היצע הדולר בשוק האמריקאי ע"י מי שכבר לא רוצה להחזיק בו (במילים אחרות יש הרבה דולרים למכירה אבל אין קונים).

לבנק המרכזי יש אפשרות (מוגבלת מאוד) להזיז את שער המטבע בעזרת קניית או מכירת כמויות גדולות של אותו מטבע, לדוגמה: בתחילת 2008 הדולר היה בירידה אל מול השקל, סטנלי פישר כנגיד בנק ישראל הודיע כי בכוונתו להגדיל את יתרות המט"ח של הבנק (שזה בעצם לקנות עוד דולרים בתמורה לשקלים) ובכך הורה על קנייה בהיקפים גדולים של דולרים. צעד זה גרם להיצע של השקל לרדת ולביקוש לדולר לעלות.

לסיכום איך הכל מתקשר לנו ביחד?

בואו נגיד שהריבית בשוק עומדת על 0%, הציבור כרגע מבזבז ומבזבז, מה שגורם לחברות/היצרנים לעלייה בהיקפי המכירות, עלייה בהיקפי המכירות וברווחים משמע עליה במחיר המניות(שמשקפות את ביצועי החברות). לנו כמשקיעים אופציות ההשקעה מצטמצמות כך שאחת ההשקעות היותר כדאיות היא השקעה בבורסה. בנוסף ריבית נמוכה גורמת לזה שההתעניינות בהשקעות במטבע המקומי מצד גורמים חיצוניים כרגע פחות עדיפה, ויוצא שלרוב שער המטבע יורד בהתאם (כמובן שבשילוב של עוד נתונים נוספים).

לאחר נגיד כשנה האינפלציה באותו שוק מדובר עולה, עקב ירידה בכח הקנייה של המטבע ומכריחה את הבנק המרכזי להעלות את הריבית. העלאת הריבית גורמת לכך שהציבור יעדיף להשאיר את הכסף ולצבור ריבית, רווחי החברות ירדו עקב ירידה בביקושים ובנוסף רצון של המשקיעים לעזוב את הבורסה ולחפש תשואות "חסרות סיכון". צעד זה לרוב יגרום לעליה בביקושים לתשואות חסרות סיכון ובכך לעליה בשער המטבע המקומי.

מאת: עידן פוס

הכתוב הינו סוחר יומי במניות וסטודנט לשעבר במכללה.

לימודי שוק ההון לימודים בשוק ההון במכללת אופק שוקי הון אצל מיטב המרצים בשוק ההון.