מסחר בהנפקות

| דמיאן סדקוביץ

במהלך הקורסים בשוק ההון  אנו מגיעים להנפקות , במאמר הבא נציג אסטרטגיית מסחר המתאימה למסחר בהנפקות על מניות בשווקים האמריקאים.
על מנת להבין יותר לעומק את האסטרטגיה , נתחיל את המאמר קודם בהסבר על ההנפקות עצמם ועל התהליך שבו  עוברת ההנפקה.

מהי הנפקה?

הנפקה היא תהליך שבו חברה רוצה לגייס הון  על ידי מכירת חלק מבעלות החברה לציבור . כל חברה יכולה להנפיק אם וחברה עומדת בסטנדרטיים הנקבעים על ידי הבורסות השונות. אחוז הבעלות המוצע להנפקה משתנה בין חברה לחברה ונקבע על ידי  דיריקטוריון החברה המונפקת.

למה חברות מנפיקות את עצמם בבורסה?

חברה הרוצה לגייס הון יכולה לעשות זאת במספר דרכים:

הדרך הרגילה והמוכרת לכולנו היא גיוס כסף מגופים מוסדיים ( בנקים ) ,בדרך הזאת החברה תצטרף לשלם ריבית ולרוב גם לשעבד חלק מנכסי החברה כדי לקבל הלוואה.
דרך נוספת שבה חברה יכולה לגייס כסף היא על ידי קרנות פרטיות אך זה לרוב פחות שכיח . האפשרות הנוספת לגיוס הון היא על ידי הנפקת החברה בבורסה וגיוס ההון  מהציבור .

לאחר הנפקת החברה בבורסה יש לחברה מספר אפשרויות ביניהן להנפיק אגרות חוב , מניות ואופצויות.
לרוב כאשר חברה מנפיקה את עצמה בבורסה היא תגייס בשלב הראשון את ההון על ידי מכירת מניות,  בתהליך זה גיוס ההון הוא ללא עלויות ריבית אך דורש מכירת חלק מאחוז הבעלות של החברה לציבור.

דבר נוסף ואולי החשוב מכולם כאשר החברה מונפקת, מחובתה של החברה להיות חברה ציבורית ולהציג  תשקיפים  על אודות החברה ,פירוט דוחות כספיים , מחזיקי בעלות בחברה ובין השאר כל ידע רלוונטי  למשקיעים ציבוריים. מעבר לכך, על כל חברה ציבורת חלה חובת דיווח שנתי של דוחות רווח והפסד ,דיווח דוחות כספיים כל רבעון , וכמובן מעל הכל החברה מחוייבת להיות שקיפה מול הציבור בכל שלב ולדווח על שינויים או חדשות שיכולים להיות רלוונטיים לציבור.

אפשרו נוספות של החברה היא להנפיק אגרות חוב ובדרך הזאת מגוייס הכסף בסוג של הלוואה מהציבור, כאשר החברה מתחייבת להחזיר לרוכשי איגרות החוב, את הקרן פלוס ריבית מסויימת לאחר תום מועד הפרעון.

כאשר חברה מנפיקה אגרות חוב לרוב היא משעבדת את הנכסים שלה בכדי להבטיח את אחזר ההשקעה של רוכשי האגרות, כך זה לפחות על הנייר. בפועל לא תמיד זה עובד בצורה כזאת ורוכשי איגרות החוב חשופים כך או אחרת למצבים קיצוניים שבהם החברה יכולה להגיע לפשיטת רגל ולא לקבל את הכסף בחזרה.

תהליך ההנפקה

כאשר החברה מנפיקה את עצמה בבורסה האמריקאית קיימות לפניה מספר אפשרויות להנפקה ובורסות שונות שבכל אחת מהן יש מאפיינים ומטרות שונות.
הבורסות בשווקים האמריקאים הן : הבורסה האמריקאית ( amex ), בורסת הנאסד"ק ובורסת ניו יורק (nyse).

בשלב הבא בתהליך ההנפקה,  החברה נעזרת בחתמים . מהו חתם? חתם הוא בית השקעות שמשמש להפצת המניות ולוקח את הסיכון שלמניה יהיה חוסר הענות.
אין חובה לחיתום מניות במהלך ההנפקה אך לרוב חברות ירצו בתהליך זה כדי לסגור את עצמם במין רשת ביטחון למקרה שבו הביקוש למניה  לא יהיה מספיק גדול בשלב הראשוני.
ככל שהחתמים  בשלב ההנפקה יהיו גדולים ומוכרים יותר כך אמינות ואיכות ההנפקה תגדל. תפקיד החתם כוללים חובות וזכויות.
ראשית כל, החתם אחראי להוביל את תהליך ההנפקה ומחוייב לרכוש את כל המניות שלא נרכשו בשלב ההנפקה אם ויש צורך בכך. החתם גם אחראי להכין תשקיף על החברה ואחראי לשיווק בקרנות פרטיות והגופים המוסדיים בטרם הנפקת המניה בבורסה לציבור הרחב.

כאשר אנו נסחור על מניות על פי האסטרטגיה שאני אציין בשלבים הבאים, אנו תמיד נבדוק את החתמים של החברה המנפיקה ונרצה לראות חתמים טובים ומוכרים בכדי להבטיח את אמינות ההנפקה.
בין הגופים שאני ארצה לראות הם: Barclays,deutsche bank,j.p morgan, morgan Stanley, goldman sachs כדי למצוא את הנתונים הנדרשים בכדי להכין את עצמי לקראת הנפקות אפשריות ארצה להיכנס לאתרים המציגים את נתונים ההנפקות. האתרים הנוחים ביותר לדעתי הם:

www.nasdaq.com

www.iposcoop.com

תרשים זרימה של הנפקת חברה בבורסה

אסטרטגיית מסחר בהנפקות

באחד מהקורסים בשוק ההון שאנו מלמדים , אסטרטגיית המסחר בהנפקות  היא לא מסובכת ואפילו קלה . אסטרטגיית המסחר בהנפקות מתאימה בעיקר למסחר בקניה ופחות  מתאימה לעסקאות במכירה בחסר ( שורט ).
דבר נוסף שיש לקחת בחשבון, כדי לסחור במהלך ההנפקות אנו חייבים לסחור על המניה עצמה ואין אפשרות מסחר על cfd .בנוסף, כאשר אנו סוחרים על הנפקות לרוב הספרייד יהיה גדול ואנו נכין את עצמנו בכך שנגדיל  בפקודת הכניסה את המרווח בין הלימיט לסטופ ב20 סנט בפקודת הbuy stop limit .

כדי לסחור  בהנפקה בשלב הראשון נרד לאינטרוול של חמש דקות ונחכה לנר הראשון שנסגר. לאחר הנר הראשון אנו נציב פקודת קניה של buy stop limit  מעל השיא של הנר הראשון .
נקודת הכניסה שלנו תהיה בפריצת השיא של הנר הראשון שפתח את ההנפקה. נקודת הסטופ שלנו היא מתחת לשפל הנר הראשון של המסחר.  במצבים מיוחדים ניתן להציב את הסטופ מתחת לנר הפורץ.
יעד העסק מחולק לשני חלקים חלק ראשון  ויחס רווח על מול הסיכון של מינימום 1:3.  כאשר העסקה תגיע ליחס רווח הפסד של 1:1 אפשר להגן על העסקה על ידי העלת הסטופ לנקודת הכניסה.
היעד  השני מנוהל  על ידי העלת הסטופ  כאשר יש לנו שפלים חדשים.

דגשים למסחר בהנפקות

 • תמיד נבדוק את החתמים של ההנפקה לפני שלב הפתיחה בכדי לדעת שמדובר בהנפקה איכותית וטובה.
 • חשוב להסתכל על מחזור המניה בנר הראשון של המסחר . הכניסה שלנו היא רק אם יש במניה נפח מסחר של מינימום מיליון מניות.
 • האסטרטגיה מתאימה למסחר בקניה ולא למכירה בסחר ( שורט ).
 • הכניסה לעסקה היא רק על פי פקודת buy stop limit.
 • לפני פתיחת הפוזיציה נגדיל בפקודת הכניסה את המרווח בין הסטופ ללימיט ל20 סנט.
 • סטופ העסקה הוא בתחתית הנר הראשון בגרף חמש דקות.
 • כדי להגן על העסקה נעלה את הסטופ כאשר העסקה תגיע ליחס רווח של 1:1 מהסיכון.
 • יעד הראשון בעסקה הוא לפחות 3:1 מהסיכון.
 • יעד השני מנוהל על ידי הצמדת סטופ לכל מבנה מחירים חדש.
 • במקרים קיצוניים בהם העסקה עולה בצורת ראלי, נגן על הפוזיציה על ידי הצמדת סטופ לשפל הנרות בגרף חמש דקות.
 • במצבים שהפוזיציה ממשיכה לעלות עד סוף היום נסגור את העסקה לפני שלב סגירת הבורסה.

 דוגמאות למסחר בהנפקה

LOCO

גרף של מניית LOCO עם טרייד בהנפקה

בדוגמה הבאה נכנסנו לעסקה על מניית loco בזמן ההנפקה בשבירת השיא של הנר הפורץ, לאחר כשעתיים מפתיחת המסחר. את הסטופ הצבנו מתחת לנר הראשון של גרף חמש דקות באזור של 18.5 דולרים למניה. לאחר הגעה ליחס של אחד לאחד מהסיכון באזורים של 21.5 דולרים למניה, העלנו את הסטופ לנקודת הכניסה בכדי להגן על הפוזיציה .
העסקה סיפקה יעד ראשון של פי שלוש מהסיכון . יעד השני נסגר לקראת סגירת יום המסחר באזור של 24 דולרים למניה.

WB

גרף של WB עם העסקה

בהנפקת wb נכנסנו לעסקה על פי עקרונות האסטרטגיה. בפריצת הנר מסחר הראשון בגרף חמש דקות באזור של 16.75 דולרים למניה. סטופ לוס ראשוני בפתיחת הפוזיציה בתחתית הנר הראשון של המסחר באזור של 16.25 דולרים למניה.
היעד הראשון בעסקה הגיע לאחר רבע שעה של מסחר באזורים של 19 דולרים למניה.
לאחר לקיחת היעד הראשון סטופ העסקה עלה מנקודת הכניסה לאזור השפל הראשון ב 18.25.
את היעד השני ניהלנו בהצמדת סטופ כל פעם בשפל של הנרות העולים , עקב כך שהמניה נעה לאורך יום המסחר בראלי עליות . נקודת היציאה בעסקה הייתה באזור של 21.75 דולרים למניה בשפל הנר העולה האחרון.

KITE

גרף מניית KITE עם עסקה בהנפקה

נכנסנו למניית KITE באזור של 26.5 דולרים למניה כפי שדיברנו במהלך ההסבר על האסטרטגיה. סטופ העסקה היה בשלב הראשוני בשפל הנר הראשון של המסחר וכאשר העסקה הגיעה ליחס רווח הפסד של 1:1 , סטופ העסקה עלה לנקודת הכניסה כדי להגן על הפוזיציה.
בעסקה זאת ניהול העסקה הייתה חריגה עקב כך שהעסקה פתחה בראלי עליות שהגיע ליחס רווח הפסד של 2:1 ולאחריו המניה התחילה לגמגמם ולא הצליחה להמשיך לעלות.
מימשנו את החלק הראשון באזור של יחס סיכוי סיכון של 1:2 מהסיכון באזור של 28.75 ואת החלק האחרון ניהלנו על ידי סטופים עולים בשפלים של מבנה המחירים העולה בכל פעם.
היעד השני של העסקה נסגר בשפל מבנה המחירים האחרון באזור של 28.75 דולרים למניה.

RWLK

גרף של מניית RWLK

  קורס מסחר יומי – קורס מסחר יומי במניות ובמדדים עם מיטב המרצים מכללת אופק שוקי הון

נכנסנו לעסקה על מניית RWLK עם סיכון של דולר בכניסה. העסקה סיפקה רווח מהיר לאחר רבע שעה של פי שלוש מהסיכון ביעד הראשון. היעד השני בעסקה נסגר לקראת סגירת הבורסה ברווח של 11 דולר למניה.

 

אהבתם את המאמר? פרגנו לנו בלייק בעמוד הפייסבוק למאמרים נוספים וכלים שימושיים לסוחר.

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.