מהו SPREAD

| דמיאן סדקוביץ

מהו SPREAD –  הוא המרווח בין המחיר של הקונה למחיר של המוכר. על מנת להבין מה הוא SPREAD, חשוב להבין כי גם הקונה וגם המוכר "קובעים" את המחיר בו תירכש / תימכר המנייה.

כמעט בכל הקורסים בשוק ההון שלנו, אנו עוברים על דברים בסיסים שקושרים למסחר היומי , ה – SPREAD מושפע מהיחס בין הביקוש להיצע, הקנייה תתבצע תמיד במחיר שמופיע בטבלת ההיצע וביקוש  בASK- ואילו המכירה תיקבע ע"פ המחיר המופיע בטבלת ההיצע וביקוש ב-BID.
 תמיד נקנה  ב-ASK ונמכור ב-BID.

היצע וביקוש

ביקוש: הוא אומדן לדרישתם של הקונים למוצר (מניה). מחיר המניה מושפע ממספר גורמים שאחד העיקריים הוא מחיר המניה. כאשר נראה את מחיר המניה עולה נוכל להבין שהביקוש עולה על היצע, כאשר נראה את מחיר המניה יורד נוכל להבין שהיצע עולה על הביקוש. שוק ההון בנוי כך שכל מוצר פיננסי מורכב מהיצע וביקוש. בשביל לבצע פעולת קניה או מכירה אנו צריכים שני אנשים, אחד זה המוכר והשני הוא הקונה כלומר אם אין את אחד הצדדים לא תתבצע עסקה.

על מנת להסיר ספק נבהיר שהקונים מספקים את הביקוש והמוכרים מספקים את ההיצע.

היצע: הוא אומדן כמות הסחורה שמוצעת בשוק המניות.

כאשר נראה את מחיר המניה עולה נוכל להבין מכך שהביקוש עולה על ההיצע.

איך נוצר SPREAD

המרווח נוצר ישרות מהיצע וביקוש על מנת להבין איך נוצר הSPREAD- (מרווח) כמו כל מוצר פננסי בנוי משני צדדים ברגע שיש ביקוש למניה לדוגמה במחיר של 50.50 דולר למניה אנו צריכים לראות בטבלת היצע והביקוש שבמחיר זה יש היצע למניה ברגע שזהינו שיש עסקה במחיר המבוקש נוכל לקבל את סחורה במחיר המבוקש 50.50. ואם לא נראה היצע במחיר המבוקש בטבלת היצע והביקוש נראה את מחיר היצע גבוה יותר מהמחיר שאנו מבקשים כך שאם נרצה לקנות את המניה נצטרך לשלם מחיר יקר יותר ממה שתיכננו.                                                                                              בכדי שנקבל את המחיר הרצוי אנו צריכים להסתכל תמיד בטבלת היצע והביקוש ולהבין איפה הקונים והמוכרים. חשוב להבין אם קונים מניה שיש בה מרווחים גדולים אנו צריכים לקחת בחשבון שגם הסטופ יהיה מושפע מSPREAD  של המניה.

טבלת היצע וביקוש בתוכנת מסחר

 

ניתן לראות בטבלה שלמעלה כי ההפרש בין הקונה (BID) לבין המוכר (ASK) הוא סנט אחד ומחיר המניה הוא 53.08.

מחיר המנייה מושפע ישרות מכמות הקונים וכמות המוכרים ולכן, כשיש יותר קונים מחיר המנייה צפוי לעלות וכך גם ההיפך.

כלומר אם רצינו לקנות את המניה בשער 53.08 המחיר שנצטרך לשלם על מנת להיכנס לעסקה יהיה 53.09 זה המרווח בין הקונה למוכר.

כאשר רכישת המנייה תתבצע ע"פ פקודת "מרקט" MKT נקבל את המחיר בטבלתהיצע והביקוש תחת ASK. כך בדיוק מתרחש בעסקת short "שורט" נקבל את המחיר מטבלת ביצע והביקוש תחת BID.

כלומר אם נכנסנו לעסקת שורט בשער 53.09 המחיר שנקבל יהיה 53.08 ובמידה ו- spread "מרווח" יהי גדול יותר אנו נקבל את מחיר המנייה ע"פ המצוין בטבלת ה- bid.

 SPREAD  גדול

מניות בהן מופיע SPREAD גדול בין הקונה למוכר אלה מניות עם טווח מסחר גדול. כלומר, מניות שיש להם SPREAD גדול אלו מניות בעלות תנודות מחירים קיצוני וצריך להיות מאוד זהירים עם המניות הללו, מסחר במניות אם מרווח גדול מיועד לסוחרים אם ניסיון ולא לסוחרים בתחילת הדרך.

ה-SPREAD  נוצר עקב היצע וביקוש, כאשר הביקוש עולה בהרבה על היצע המרווחים גדלים באופן משמעותי בדרך כלל זה קורה בפתיחת יום מסחר או בהודעה שהחברה מפרסמת לגבי המניה שלה.

המלצות של אנליסטים או הודעות מהחברות הם חלק מהגורמים שיכולים לגרום למרווח גדול במניות.

דוגמה למניה עם SPREAD גדול:

טבלת היצע וביקוש של מניה

ניתן לראות בטבלה את הspread  בין הקונה (bid) למוכר ( ask) שההפרש  בניהם הוא 11סנט.

לימודי שוק ההון – לימודים בשוק ההון זה רק במכללת אופק שוקי הון , הבית שלך להצלחה בשוק ההון.

תודה ובהצלחה…

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.