מהו שורט סקוויז ואיך הוא עובד

| דמיאן סדקוביץ

על מנת להסביר מהו שורט סקוויז נתבקש להבין קודם כל מהו שורט ואיך הוא עובד.

השורט זו פקודת מסחר הפוכה לפקודת הBUY, כשנרצה לבצע שורט על מניה (כלומר להרוויח מירידות המניה) נלחץ על כפתור SELL. הרבה אנשים אינם מבינים איך זה אפשרי בעצם למכור משהו אם אין לנו אותו פיזית, השורט זו בעצם הלוואה של מניות שאנו מקבלים מהברוקר על מנת שנוכל למכור אותם (כל זה קורה בתוך מאית השנייה).
ושוב עולה שאלה מאיפה יש לברוקר מניות להלוות לנו? הברוקר מסתכל אם במניה יש החזקות ארוכות טווח שמהם אפשר להלוות לשורטיסטים. זה עובד בדיוק כמו בבנקים במצב בו אנחנו מבקשים הלוואה הבנק ייתן לנו כסף מחשבון של מישהו אחר ולאחר שהכסף יוחזר, הבנק יחזירו חזרה לחשבון.
דוגמא:

אם נכנסנו לעסקת שורט בשער 100 דולר למניה בכמות של 100 מניות זאת אומרת שהלווינו מהברוקר מניות בסכום של 10,000 דולר. המניה ירדה לשער 90 דולר למניה זאת אומרת שהרווחנו 1000 דולר ונחזיר לברוקר את 100 המניות בשווי של 9000 דולר במקרה הפוך אם המניה עלתה לשער 110 דולר אז הפסדנו 1000 דולר ונצטרך להחזיר לברוקר 100 מניות בשווי 11000 אלף דולר.

אז אחרי שהבנו מהו שורט ננסה להבין מהו השורט סקוויז.

שורט סקוויז או באנגלית לחץ שורטיסטים הוא מצב בו מניות נסחרות לאורך זמן במצב של מגמת ירידה שזה אומר שקיימות הרבה החזקות של שורטים במניה. כשסוחר שורט מציב פקודת סטופ לטרייד שלו פקודת הסטופ היא פקודת קנייה (קנייה חזרה של המניות על מנת להחזיר את ההלוואה לברוקר), זאת אומרת שבמצב שכרגע במניה קיימים הרבה שורטים מהדבר משתמע שגם קיימים הרבה סטופים בצורת פקודת קנייה במקומות אסטרטגיים לסטופ. במצב בו המניה החלה לתקן למעלה עקב הודעה מסויימת או סתם תיקון בריא, נגיעה בסטופים של השורטיסטים תביא למצב של הרבה פקודות קנייה ועליה בביקוש לעומת ההיצע (עליית מחירים).

בואו נראה דוגמא ממניית מקדונלדס לאחרונה(מניה שעלתה בחדר מסחר):

גרף מקדונלס

 

 

 

 

 

 

 

אנו רואים בדוגמא שמניית מקדונלדס נמצאת במגמת ירידה ולאחר בדיקה מסתבר שאחוז השורטים בה גבוה.

זה מה שקורה ביום למחרת באיזור הסטופים (גרף 5 דקות):

תמונה לשורט סקוויז

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בדיוק באיזור הסטופים מגיע עליה חזקה מאוד בליווי מחזורים עצומים ביחס ליום שמעידה על סטופים מרובים וקנייה חזקה של מניות.

קיימים כמה נתונים שאנו נחפש על מנת לדעת אם המניה נמצאת בסיכון לשורט סקוויז ואותם ניתן למצוא בכל אתר פיננסי.

SHORT FLOAT  או SHORT INTREST – כמה אחוז מהמניות בחברה נמצאות בפוזיציית שורט, זאת אומרת שאנו נחפש מניות בהם אחוז הפוזיציות בשורט גבוה, מעל 25%.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SHORT INTREST RATIO או SHORT RATIO – כמות המניות שנמצאות בפוזיציית שורט לחלק במחזור הממוצע היומי במניה. ליחס זה מתייחסים גם כמספר הימים לכיסוי פוזיציות השורט(תוך כמה זמן אם נמכור את כל השורטים נגיע למצב שאין שורטים במניה).

לימודי שוק ההון – מבחר קורסים בשוק ההון עם מיטב המרצים במכללת אופק שוקי הון.

 

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.