מדד הפחד (VIX)

| דמיאן סדקוביץ

מהו מדד הפחד (VIX)

 

מדד הפחד בשמו (vix) הינו מדד שמשמש סוחרים  ככלי לזיהוי הפחד הקיים בשווקים האמריקאים.

מדד הפחד (vix)  מודד את התנודתיות במדד המניות  S&P 500 המדד בשמו המלא CHICAGO BOARD OPTIONS EXCHANGE VOLATILILY INDEX   (מדד התנודתיות של בורסת האופציות של שיקגו).

כשמדד ה-VIX עולה, אז יש פחד גדול וצפייה לירידות שערים במניות.מה שאפשר להבין במצב כזה שאם אנו נמצאים בפוזיציות פתוחות בעסקאות קניה זהו זמן טוב לשקול לסגור את הפוזציות או לנסות להגן על הפוזיציות בצורה המיטבית בכדי למנוע פגיעה בקרן שלנו, וגם אפשרות להתחיל לשקול אפשרות לפתיחת פוזיציות של קניה בחסר (שורט).

כאשר נראה את  המדד יורד יש ציפייה לעליות שערים במניות וזהו איתות חיובי לגבי האפשרות לפתוח פוזיציות לונג חדשות. במידה ואנו מחזיקים פוזיציות שורט פתוחות זאת תהיה נקודה לשקול לסגור אותם.

ישנם 3 מדדי תנודתיות.

  • VIX-S&P500
  • VXN – נאסדק
  • VXD-דאו ג'ונס

איך מחושב מדד ה-VIX

המדד לוקח בחשבון את אופציות PUT  ואופציות COL  במדד ה-S&P500 הפוקעות בחודשים הקרובים.

הוא לוקח את סטיית התקן של האופציות ומשקלל אותם.

ככל שהשוק תנודתי יותר פירושו שסטיות התקן גבוהות יותר כך המדד עולה.

מה מדד ה-VIX מספר לנו על שוק המניות

כאשר נראה את מדד הפחד מדד ה-VIX נסחר בין 15-10 דולר נוכל להבין מכך שבשוק המניות נראה עליות וכאשר מדד ה-VIX נסחר בין 35-25 דולר נוכל להבין מכך שבשוק המניות נראה ירידות.

בצורה הזאת, נוכל גם להשתמש במדד ה-VIX למסחר תוך יומי  כאשר נראה את מדד הפחד באחד מאזורי הקיצון.

גרף של מדד הפחד-VIX

 

בדוגמה הבאה אפשר לראות את מדד המניות ה-S&P500  ואת מדד ה-VIX במשבר 2008.

מדד המניות ה-S&P500:

מדד הפחד - S&P 500

 

מדד ה-VIX:

מדד הפחד - דוגמה

 

בזמן משבר נראה את מדד ה-VIX מגיע לנקודות קיצון וכך נוכל לחזות את המהלך הבא בשוק המניות ולהתכונן למהלך הצפוי הבא במניות בבורסה האמריקאית.

לסיכום:

מדד ה-VIX משקף לנואת הפאניקה בשוק המניות וכך נוכל להשתמש במדד הפחד על מנת להבין לאן פונה השוק. נרצה לראות את מדד הפחד באחד מאזורי הקיצון 10-15 חזרה לעליות או 35-25 חזרה לירידות . בזמני משבר נראה את מדד הפחד באזורי קיצון חריגים.
קורסים בשוק ההון  – קורס בשוק ההון במכללת אופק במיטב המרצים בשוק ההון.

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.