לשלב שירות קבע בצה"ל עם מסחר יומי

| דמיאן סדקוביץ

לשלב שירות קבע בצה"ל עם מסחר יומי בוול סטריט

תכירו את חיים ג'רפי בן- 36, אב לשלושה וגר ביבנה. חיים הוא איש קבע בצה"ל שמשלב בין השירות למדינה לבין מסחר יומי בוול סטריט.

חיים סוחר במסחר יומי ובוגר מכללת אופק לימודי שוק ההון

איך הגעת לתחום של שוק ההון?

"במשך עבודתי כאיש קבע, תמיד חיפשתי דרך לייצר הכנסה נוספת מעבר לעבודה הנוכחית שלי. בגלל שעות העבודה המרובות שלי בצה"ל, היכולת לייצר הכנסה נוספת מהשקעה די מינימלית של זמן ועוד מהבית מאוד מורכבת. לכן, הפתרון הטוב ביותר עבורי הוא עולם שוק ההון שקורץ לי מאוד. בתחילת דרכי בתחום, עברתי קורס ראשוני בניתוח טכני באמצעות הטבה שקיבלתי דרך הצבא. אך הבנתי שזה טוב כדי לקבל ידע כללי, אבל זה לא מספיק מקצועי כדי לייצר הכנסה עקבית משוק ההון. לאחר מחקר מעמיק ברשת האינטרנט וברשתות חברתיות בתחום המסחר היומי, ראיתי מספר רב של המלצות על מכללת אופק וכך החלטתי לפנות ולקבל פרטים בנושא- קורס מסחר יומי במכללה".

כמה זמן אתה כבר סוחר?

"כרגע עברו שבעה חודשים, אני עדיין בשלבים הראשונים, אך אני מרגיש שבחודשים הללו עברתי כברת דרך ארוכה. בחודשיים הראשונים שלי כסוחר, עשיתי לא מעט טעויות, רובן נבעו מהתמודדות מנטלית לא נכונה במסחר. למזלי לא נגרם לי נזק כספי וסגרתי גם את החודשים האלה ללא רווח אך גם ללא שום הפסד בתיק. הודות לתמיכה שאלכס (המרצה של מכללת אופק) העניק לי והליווי הצמוד שלו לאורך כל שלבי הלימוד, הבנתי די מהר היכן היו הטעויות שלי ואיך אני צריך להשתפר ומאותו רגע, השיפור בא לידי ביטוי די מהר בתיק המסחר שלי. כיום, אני מצליח ליצור בצורה עקבית כל חודש הכנסה של כ- 15% רווח על התיק שלי בכל חודש. יותר מזה, בחודש האחרון ממש הופתעתי והצלחתי לסגור את החודש בשיא חיובי של-30% רווח על התיק. כמובן שזה חודש יוצא דופן ואיני מצפה לייצר כל חודש רווח שכזה.

אין לי ספק שזה יקרה בשלב מסוים, אני רואה את הפוטנציאל הענק שקיים בתחום זה. אני רואה את ההכנסות שאני מצליח לייצר עם תיק מסחר די קטן. אני כרגע בונה את עצמי לטווח הארוך ועובד בצורה סבלנית עד כמה שניתן. אני מנהל תיק מעקב אחר עסקאות ועושה לעצמי חקר ביצועים כמו שלמדתי במכללה. בשלב זה, אני בהחלט חושב שיש לי איפה להשתפר ויש לי עוד הרבה מה ללמוד".

 

שמענו שבנית לעצמך עמדת מסחר מקצועית בבית, זה נכון?

"בהחלט, אני אדם שהולך עד הסוף וחשוב לי מאוד לעשות דברים באופן הכי מקצועי שיש. בשלב הראשון התחלתי לסחור עם לפטופ ואחר כך עברתי למסחר עם 2 צגים ובסופו של דבר כאשר התחלתי לראות רווחיות קבועה בתיק, החלטתי לפנק את עצמי בציוד מקצועי. כיום אני עובד עם 4 צגים ומחשב איכותי במיוחד שמיועד אך ורק למסחר. זה לא אומר שאי אפשר לסחור עם לפטופ אך אין ספק שעבודה עם כמה צגים מקלה מאוד על המסחר, מכיוון שניתן לראות הרבה יותר נתונים בזמן אמת. ובל נשכח כי בשוק ההון ההחלטות צריכות להתקבל במהירות מירבית, לכן חשוב לראות את כל הנתונים מול העיניים".

 

האם אתה סוחר כל יום?

"אני משתדל לסחור בכל יום לפחות סשן מסחר אחד. כמובן שישנם ימים שהשוק לא מאפשר לבצע עסקאות וזו אולי החוכמה הכי גדולה במסחר, לדעת מתי צריך לשבת על הגדר וגם ימים כאלה יש. לפעמים אני מעדיף לא לסחור ולחכות על הגדר, העיקר בסופו של דבר להיות מקצועי ולקבל החלטות נכונות כדי להצליח ליצור רווחיות בסוף כל חודש".

מה הדבר העיקרי שאתה לוקח מהמכללה?

"מה שמבדל את התוכן שנלמד במכללה ביחס למידע ברשת, הוא היכולת המקצועית של האנליסטים ותשומת הלב האישית שמקבל כל סטודנט. למעשה היחס האישי לצד החדרת ידע מקצועי, הם אלו שיוצרים סוחרים מקצועיים. בשלבים הראשונים חשוב מאוד לקבל את הליווי המקצועי על ידי סוחרים עם ניסיון רב כדי לקבל השראה. לכן, עד היום אני ממשיך להתחבר לחדר המסחר של המכללה ולומד מסוחרים מנוסים".

 

מה הטיפ שלך לסוחר המתחיל?

"דבר ראשון – לא להאמין לכל הסרטונים שמופיעים ברשת שבהם רואים סוחרים מרוויחים אלפי דולרים בכמה דקות. זה הכל עניין של שיווק ואלה סוחרים שמראים רק את הרווחים שלהם ולא מראים את ההפסדים. דבר שני – בשוק ההון אין קסמים, מסחר זה מקצוע לכל דבר וצריך לדעת לנהל סיכונים ולקבל ניסיון מעשי. כמו בכל תחום, מדובר בתהליך של כמה חודשים עד שמתחילים לראות תוצאות. מעבר לכך, אני בטוח שבכדי להצליח בתחום, חייבים לרכוש השכלה במכללה מקצועית ללימודי שוק ההון ולהיאזר בסבלנות רבה, שהרי מדובר בתהליך שצריך לעבור על מנת להגיע לרמה מקצועית מספיק גבוהה שבה הסוחר בונה חסינות מנטלית".

למה לדעתך רוב הסוחרים בסופו של דבר מפסידים בבורסה?

"עצלנות לדעתי, אנשים לא מבינים שיש צורך לעבור דרך ארוכה, ושצריך להשקיע וללמוד ולבנות את עצמך כדי להצליח. לפעמים נראה כי אנשים חושבים שבורסה זה כסף קל – אך לא כך הדבר. בהחלט ישנם יתרונות רבים במסחר יומי בבורסה, כמו לעבוד מהבית ולהשקיע זמן יחסית קצר ביחס להכנסות, אך זהו תהליך ארוך עד שמגיעים לשם וצריך להיות מספיק סבלני לעבור אותו עד להצלחה".

 

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.