לסחור בחוזים עתידיים ולהתפרנס ממסחר בשוק ההון

| דמיאן סדקוביץ

הכירו את גיא מרמת גן סוחר יומי שמתפרנס ממסחר בחוזים עתידיים.

גיא בן 47 אב לשתי בנות, גיא שנים רבות עבד בתחום הפנסיוני ולאחר תקופה ארוכה החליט לעשות שינוי בחייו ולחפש מקצוע בשעות גמישות שבו ניתן להיות בבית יותר זמן ובכך להקדיש יותר מהזמן שלו למשפחה. ההחלטה הביאה אותו להיכנס לתחום המסחר בבורסה בצורה מקצועית. כיום גיא מתעסק במסחר כמקצוע ראשי.

 

גיא סוחר יומי בחוזים עתידיים

 

גיא ספר לנו איך נכנסת לתחום המסחר?

"לפני כעשר שנים עוד בתקופה שאבי היה בחיים, הוא חשב שיכול להיות רעיון טוב שאקח קורס בלימודי שוק ההון וכך אולי אצליח לנהל את תיק המסחר שלו ושלי בצורה עצמאית. כך בעצם נרשמתי בפעם ראשונה ללימודי שוק ההון במכללה שכיום כבר לא קיימת. באותו קורס לימדו אותנו הרבה מאוד דברים בסיסיים בעיקר דברים מבוססים על ניתוח טכני אבל לאחר סיום הקורס לא הרגשתי מוכן להתחיל לסחור. הקורס הנוסף שעשיתי היה אצל בחור שמרצה ומעביר שיעורים אינטרנטיים בעיקר על השקעות ארוכות טווח. הקורס אצלו האמת היה כיפי ונחמד ובאמת יש לי רק מילים טובות להגיד על צורת הלימוד שלו, אבל בפועל זה לא הוכיח את עצמו בכלל. באותה שנה שלאחר הקורס הפסדתי הרבה מאוד כספים, בערך 20% אחוז מערך התיק שלי וכמובן מאוד התאכזבתי".

ואיך הגעת אלינו?

"הגעתי אליכם אחרי השנה הקשה שעברתי שקצת איבדתי אמון בתחום. הגעתי דרך סרטון לימודי ביו-טוב שראיתי. ומאוד עניינה אותי הגישה שלכם לתחום, בעיקר זה שאתם מסתכלים על התחום כעסק לכל דבר. באותו סרטון ראיתי שאולי התחום שממנו בהתחלה פחדתי, תחום המסחר היומי, דווקא יכול להיות מתאים לי משום שהתוצאות באות לידי ביטוי בצורה מיידית ובנוסף במסחר היומי יש יותר אפשרויות לגדר את הסיכון ולהקטין משמעותית את הסיכון מול תוחלת הרווח".

איך החלטת דווקא להתמקד במסחר בחוזים עתידיים?

"בקורס אצליכם למדתי גם מסחר במניות וגם מסחר בחוזים עתידיים, לשמחתי הרבה נחשפתי כך לתחום החוזים העתידיים על מדדים באירופה וזה תחום שמאוד קרץ לי, בעיקר כי מדובר בשעות מסחר שנוחות לי וגם כי מדובר במספר קטן של חוזים שאתה ממוקד בעבודה עליהם וכך אתה לומד להכיר אותם בצורה טובה יותר. במניות יש יתרונות אחרים שהם מאוד בולטים ואני יודע שהרבה מאוד מהסוחרים דווקא מעדיפים את המסחר במניות, אבל אני מצאתי שבשבילי הכי מתאים המסחר בחוזים. לאחר הקורס ולאחר ההחלטה שלי להיצמד לתחום של החוזים, הגיעה נקודת המפנה במסחר שבה התחלתי להרוויח".

כמה זמן אתה סוחר ביום?

"הדבר היפה במסחר יומי שאפשר לשבת מול מסכים פתוחים שעות מרובות. בהתחלה מאוד התלהבתי מהעניין אבל בסופו של דבר להעביר יותר מידי זמן מול המסכים זה מיותר. מכיוון  שהחלטתי להתמקד בחוזים העתידיים אני לרוב סוחר משעה 10:00 בבוקר ועד שאני מגיע ליעד היומי שלי. הרבה פעמים זה יכול לקחת רבע שעה ויש ימים שזה יכול גם לקחת הרבה יותר".

כמה זמן עבר מאז סיום הקורס ומה הרווחיות שלך מאז?

"מאז סיום הקורס עברו בערך תשעה חודשים והרווח הממוצע שלי לחודש נע בסביבות ה12% בחודש".

 

תחום המסחר הוא תחום מורכב שיש בו הרבה מיתוסים למי אתה חושב שהתחום הזה מתאים?

"שוק ההון זה תחום רחב מאוד אני חושב שקשה להגדיר למי הוא מתאים ולמי לא. אני חושב שבסופו של דבר כל אחד יכול למצוא את הנישה המתאימה לו. יש סוחרים שלוקחים עסקאות למספר ימים ויש סוחרים שעושים מסחר יומי ויושבים כל יום מול המסך כמה שעות. זה הרבה מאוד עניין של תשוקה ורצון. אני יכול להעיד על עצמי שבגלל הגיל שלי, הרצון לשנות את איכות חיי והשאיפה שתמיד קיימת אצלי למצוינות הביאו אותי למצב שאני מצליח כיום. אבל עקרונית אני מאמין שהכל בסופו של דבר עניין של רצון".

תן לי טיפ לסוחר מתחיל?

"אני לא מחשיב את עצמי כסוחר ותיק עדיין, אני חושב שאני עוד די בהתחלה. אני חושב שהכי חשוב זה ללמוד ולקבל את הכלים הנכונים לעבודה, להקדיש זמן לתחום, להבין שמדובר במקצוע לכל דבר ונדרש פה ניסיון כדי באמת להגיע לתוצאות לאורך זמן. לא להקשיב יותר מידי לתכנים השיווקיים שקיימים באינטרנט, לשבת ללמוד ולצבור ניסיון וזמן מסך. אנשים מחפשים את הכסף המהיר ושוכחים שאם מגדילים את רמת הרווחיות גם רמת הסיכון עולה בהתאם לכך. צריך לשמור על רמת סיכון שאנחנו יכולים להתמודד איתה גם מבחינת ניהול סיכונים באופן נכון וגם מבחינה מנטלית".

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.