קנינו מניה האומנות היא לדעת מתי למכור

| דמיאן סדקוביץ

קנינו מניה. מתי למכור?

קראנו בספרים, הדריכו אותנו, בקורס שוק ההון כזה או אחר, כיצד לנתח את השוק, ראינו סרטוני וידאו, פיתחנו ושילבנו טקטיקות לזיהוי נקודות כניסה לשוק, תרגלנו פעמים רבות כניסה למניה, אנחנו שולטים בפלטפורמת המסחר, קוראים ומנתחים גרפים, אנחנו יודעים להשתמש באינדיקטורים טכניים,

ויותר מזה, אנחנו אפילו מסוגלים לנתח פונדמנטלית את החברה שקנינו, מאמינים במוצר, בהנהלה, ניתחנו לעומק את הדוחות הכספיים, קיבלנו המלצות על החברה ממספר אנליסטים. נכנסנו לחשבון הברוקרים שלנו, וקנינו 100 מניות מחברת XYZ!

וראו זה פלא! המניה מתנהגת ונעה בכיוון עליו הימרנו. אנחנו מרגישים טוב (במיוחד אחרי כמה הפסדים רצופים), אנחנו צופים במניה מטפסת מעלה.

מה עכשיו?

סוחרים מתמקדים ומשקיעים משאבים רבים במציאת, או בחירת המניה  למסחר יומי שתניב תשואה גבוהה וזה לרוב מה שמלמדים בקורסים בשוק ההון. וזה כמובן הכרחי לדעת איזו מניה לקנות, כיצד להשתמש בסורקי מניות, וכל זאת כדי למצוא את המניה הנכונה עבורנו, אבל לא פחות חשוב (ואולי אף יותר) זה לדעת מתי למכור. הרי רווח או הפסד הינם תיאורטיים לחלוטין עד לרגע שבו אנחנו מחליטים למכור ולוחצים על כפתור ה- SELL. עד לנקודה זו, הכול דינמי, הכול יכול להשתנות.

אחד האתגרים בו נתקלים סוחרים רבים הוא למצוא את הנקודה שבה הם אמורים לקחת את הרווח (לצאת ממניה בהפסד כשהיא נגעה ב- STOP LOSS שלנו, זה כבר ברור לכולם, ואם לא, אז כדאי שזה יהיה ברור ויהיה חוק ברזל אותו לעולם לא מפרים).

המתח וההחלטיות ברגע קניית המניה מתגמד בהשוואה לרגע ההחלטה 'האם למכור את המניה'.

הרי המניה מראה רווח, העסקה עדיין פתוחה וטמון בה הפוטנציאל להיות רווחית יותר ככל שיחלוף הזמן, אם זה דקות, שעות או ימים. ברגע שהסוחר מחליט למכור ולצאת מהפוזיציה, הוא בעצם מבהיר לעצמו שזו הנקודה בה הוא מוכן להודות שהוא מיקסם רווחיו.

רבים מאתנו 'מתנגדים' לכאורה לפעולת המכירה, ההתנגדות היא לא טכנית כמובן, אלא יותר רגשית שמלווה בחששות וחוסר החלטיות. אחת הסיבות היא שהסוחר 'חושש' שמיד לאחר היציאה והמכירה של המניה, היא תמשיך בכיוון שקדם למכירה ותניב רווחים אף גבוהים יותר. שלא לדבר על פוזיציה שהוחלט למכור אותה בהפסד קטן ולראות לאחר מכן שהמניה טסה לה בכיוון אותו ציפינו טרם כניסה אליה.

אז מה שקורה בעצם הוא, שהסוחר מחזיק את המניה עד לשלב בו הוא לא יכול לשאת יותר את הלחץ מלהמשיך להחזיק באותה מניה, נקודת איזון זו כמובן שונה בין סוחר לסוחר, אך תשאלו את עצמכם מה הרגשתם בפעם האחרונה שהחלטתם למכור מניה שהראתה רווח? ותגלו, שזו היתה לרוב התשובה.

הבעיה היא, שלרוב, אותה נקודת לחץ וחשש הינה לעיתים רחוקות הזמן המתאים למכור.

הפתרון הוא פשוט יותר ממה שנדמה (והמטרה היא תמיד לפשט דברים, או כמו שרצוי לזכור: KEEP IT SIMPLE!

הטקטיקה היא לצאת מהמניה בחלקים. כלומר למכור כמות קטנה, למשל שליש מתוך 100 המניות, ולהחזיק את השאר למספר ימים נוספים (ואם אתה סוחר יומי, אז ניתן להשאיר את שאר הכמות לשעה נוספת), יכול להיות שאת השליש השני תמכור במידה ותהיה קפיצה חזקה כלפי מעלה במניה, כך שאתה מנצל את המומנטום שהתפתח לנעילת רווח מהיר ובלתי צפוי. על השליש האחרון, ניתן להפעיל טקטיקת Trailing Stop ולתת לפוזיציה להיסגר אוטומטית, לאחר שכבר נעלת רווח בשני שליש מהפוזיציה.

המטרה כמובן, מעבר לניסיון למקסם את הרווח במניה,

היא בעצם לתרגל ניהול נכון של מסחר,

להימנע מלתזמן את השוק במדויק (דבר שהוא בלתי אפשרי),

להעלות את רמת הביטחון של הסוחר

ובעיקר, להוריד את רמת הלחץ המתלווה למכירה ויציאה מפוזיציה. כך שאנו בעצם מתמודדים בהצלחה עם האתגרים העומדים פעם אחר פעם בפני הסוחר.

 

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.