חשיבות ניהול הסיכונים של הסוחר בשוק ההון

| כותב אורח

חשיבות ניהול הסיכונים של הסוחר בשוק ההון – מרבית הסוחרים מתמקדים במציאת המניה "החמה" והטרייד הלוהט. במאמר זה אסביר למה אני סבור שניהול סיכונים הוא הדבר החשוב באמת לשרידותו של סוחר בטווח הארוך ואצרף 10 טיפים חשובים לכל סוחר.

בקורס מסחר יומי במניות נכיר שני סוחרים בשוק ההון. סוחר א', נקרא לו הסוחר "היעיל-פעיל" משקיע את כל מרצו באיתור הטרייד הבא. כל כולו הוא שקוע בקריאת חומרים, מאמרים בעיתונים, בלוגים, פורומים, ניתוחים טכניים על הגרפים וכמובן שגם מבט על השווקים בזמן אמת. סוחר זה הוא מאוד אקטיבי בחיפוש ואיתור מגמות והוא רואה לעיתים צל הרים כהרים. הנפט – יעלה, הזהב – ירד, הדולר מתכנס והיורו פולש, והנה המניה הזו כבר יורדת והשנייה עולה.

כשהסוחר א' סבור שהוא זיהה מגמה מעניינת במניה הוא נכנס אליה עם כל הלב והנשמה. ולפעמים גם עם כל הכסף. הדגש הוא לא להפסיד את ההזדמנות, או ההזדמנות כביכול, שהוא זיהה באותה מניה.

לצידו נכיר גם את סוחר ב. סוחר ב' הוא גרסה שונה לחלוטין של חברו. הוא מכיר בערך הטרייד הגדול הבא, אבל לא נותן לו לזעזע את התיק. החשיבה לאן להיכנס ובכמה היא כל כולה פונקציה של ניהול סיכונים בתיק. ב' הוא הסוחר השקול, ולעיתים גם הקצת משעמם ששומר תמיד על כללי האצבע שלו, ולא חורג מהם לעולם.

גם אם הוא סבור שניצבת בפניו העליה הגדולה ביותר במניית טבע, או הירידה הענקית במניית אפל, הוא לא יתפתה לרכישה אימפולסיבית, שיכולה להיות גדולה לעיכול עבורו. בין אם בכלל מינוף גדול מדי, בין אם בגלל היעדר איזונים בתיק, ובין אם בגלל שבחר לסחור סווינג והתעלם מהסיכון הטמון בגאפים שנפתחים במניות בין ימים.

כולנו נוטים להיות קצת מסוחר א וקצת מסוחר ב. במאמר זה אנסה לספק עשרה טיפים לניהול סיכונים בתיק המסחר של הסוחר האקטיבי. הטיפים רלוונטיים בעיקר לסוחרים פעילים ופחות למשקיעים ארוכי טווח, הגם שחלקם נכונים לכל משקיע באשר הוא.

טיפ 1 –  סחור כמו דג קר

זה קשה ואפילו לא סביר לצפות מאיתנו לסחור בקור רוח תמידי. עליות חדות וירידות חדות במניות מלהיבות אותנו וגורמות לנו לאבד קור רוח ושליטה בניהול הסיכון.

מנגד, מבט מפוכח וקר רוח על הנתונים יאפשר לנו שליטה טובה יותר בבחירת הכניסה לפוזיציה. המסחר בקור רוח, זו תכונה קריטית ונרכשת, והיא להבנתי פונקציה של ניסיון ומקצועיות, אולם גם בחירה טובה של גודל הפוזיציות המאפשרת שליטה טובה יותר בהן – כמפורט להלן.

לכן הטיפ הבסיסי ביותר לא מבקש ממך לאבד התלהבות מעולם המסחר, אבל כן לראותו כביזנס מקצועי לכל דבר ולא כעולם של ריגושים וקזינו של מספרים ומשחקים.

זה משהו שנרכש ביחס עם מקצועיות והבנת השוק וככל שהכלים שלנו למסחר והשיטות שלנו טובות יותר, כך נדע להאמין ביכולותינו ולסחור בצורה קרה ונחושה.

 

טיפ 2 –  גודל הפוזיציה מכלל התיק הוא קריטי בניהול הפוזיציה.

פוזיציה גדולה מדי לעיכול ביחס לגודל התיק שלנו ולצורת המסחר הרגילה, תגרום לנו לחץ רב ביציאה, הן במקרה רווח והן במקרה הפסד. לא נדיר למצוא סוחרים שבוחרים לסחור במניה אחת בכל תיק המסחר שלהם, ואף למנפו מעבר לגודל ההון העצמי.

אפשר להיות עם הון עצמי של 10,000 דולרים ולסחור על 70,000 דולרים במניה במינוף (למשל בשיטת מסחר חוזי הפרשים-CFD) ואפילו להרוויח לפעמים יותר. אבל כשיטה – סביר להניח שבמקרים כאלו לא תמצו את יכולת התנועה של המניה, ותמהרו לצאת, הן  ברווח והן בהפסד.

בפוזיציות גדולות מדי (ושוב ההגדרה מה זה "גדול מדי" היא פונקציה אישית מאוד) אנו עשויים לאבד קור רוח, להתעלם מסטופים ולאבד גם הרבה יותר כסף מאשר תכננו.

טיפ 3 – תחליט איזה סוחר אתה – יומי או סווינג

מסתבר שהרבה סוחרים עוד לא סגרו מול עצמם את הדילמה – האם אני סוחר יומי או סווינג. לדעתי סט הכלים – הן התוכנות, שיטות הניתוח, אינטנסיביות המסחר, מיקום הסטופ והן האנרגיות הנפשיות המושקעות במסחר הינן שונות לחלוטין בין הסוחר היומי לסוחר בין ימים (סווינג).

גם השליטה על תוצאות הטרייד עשוייה להיות שונה לחלוטין בין שתי גישות המסחר.  ולכן  אם טרייד איבד שליטה בתוך יומי, ונחליט להשאירו בשל כך למסחר בין ימים ולהפוך מסוחר יומי לסוחר סווינג בהינף יד, אנו עשויים לגלות שהפסד של 2 אחוזים שלא נגדע בזמן, הפך במהרה להפסד של 10 אחוזים.

זה לא אומר שלא ניתן לשלב בין טריידים יומיים ובין טריידים ארוכי טווח יותר של ימים ושבועות. ובלבד שאנו מתכננים היטב את ניהול הטרייד ומבינים מה המשמעות של לסחור בין ימים.

למשל, השליטה על היציאה בסטופ מוגבלת הרבה יותר בין ימי מסחר. אנו מוכנים לסכן 5 אחוזים בלבד במניית  באבא, אבל מחר היא יכולה לפתוח בגאפ למטה של 10 אחוזים ונשארנו עם  תוצאה בלתי מתוכננת של הפסד ניכר. הדבר פחות נפוץ במסחר יומי.

במובנים רבים מסחר יומי הוא הרבה יותר אינטנסיבי ומורכב ממסחר סווינג, אולם אחד מיתרונותיו המרכזיים, בראייתי, הוא ביכולת לשלוט בצורה טובה יותר על גודל הסיכון.

טיפ 4 – הגדר לעצמך מהם חומרי הגלם למסחר

 

כשאני מדבר על חומרי הגלם, אני מסתכל על המסחר כביזנס לכל דבר.

חומר הגלם הבסיסי ביותר שלי הוא ההון שאני משקיע וסוחר בו. המטרה שלי במסחר היא להשביח את ההון ולכן אני בונה תוכנית מסחר שבה אני מפצל בין יחידות ההון והטריידים ומחלק ומפזר את הסיכונים בין מניות שונות ובין טריידים בעלי אופי שונה (לונג ושורט).

בכל עסק רגיל  יהיו לנו גם תשלומי ביטוח וגם פה חשוב לרכוש הגנות על התיק במקרה של נפילה בלתי צפויה בשוק.  פרמיות אלו משולמות תדיר באמצעות רכישת פוטים/שורטים על מדדים מרכזיים, שלפעמים נאבד את ערכם, אולם במקרה משברי הם יאזנו לנו את הירידות בתיק. גודל ההגנה – אומנות בפני עצמה.

חומר גלם נוסף שלנו במסחר הוא התוכנות שלנו, חומרי הקריאה, הסקאנרים שמזהים לנו הזדמנויות, שיטת המסחר, האינדיקטורים. בכל אלו ראוי להשקיע.

ולבסוף – השקעה בעצמנו – ההון האנושי – לימוד למצוינות, להיות סוחר טוב יותר: אימון דרך קורסים, קריאה, תרגול על יבש וכמובן תרגול בשטח.

אם ישנו סעיף שאנסה לא לחסוך בו זה יהיה הסעיף הזה.

 

טיפ 5 – חשוב להיכנס נכון בטרייד וחשוב הרבה יותר לצאת נכון

 

אם יש דבר אחד שלמדתי בשנות המסחר שלי בשוק ההון, זה שעיתוי הכניסה למניה הוא כמובן קריטי וחשוב, אבל בחירת היציאה בסופו של דבר חשובה הרבה יותר ומכריעה את גורל הטרייד – לרווח או הפסד.

ניהול הפוזיציה לאחר הלחיצה על רכישת המניות (או מכירה בחסר בשורט) חייב להתנהל מתוך תוכנית סדורה של ניהול הרווח וניהול ההפסד וכן הכרה שניהול הרווח עשוי להפוך גם לניהול ההפסד.

תורת היציאה מטרייד ברווח במנות ובסטופים היא נושא מרכזי ללימוד ולא פה המקום למצות אותו על רגל אחת. אבל היכרות עם המניה ועם התנהגותה והבנת גודל הסיכון שאני מבקש ליטול בכל טרייד הם משתני המפתח העיקריים בבחירת מיקום הסטופ שלי במסחר היומי.

אין טעם למקם סטופ קרוב מדי לנקודת הכניסה, במניה תזזיתית עם מרווחי ביד-אסק גבוהים, ובאותה מידה לא נכון למקם סטופ רחוק מדי, שאינו נמצא בהלימה עם הסכום שאני מוכן לסכן בכל טרייד.

במקביל, חשוב לדעת לצאת במנות ברווח ובמיוחד במסחר מהיר/סקלפינג שבו נבקש למצות תנועה מהירה ומומנטום קצר טווח של המניה, ולהרוויח עשרות סנטים לכל היותר בטרייד אחד.

טיפ 6 – לעולם לא להפוך רווח להפסד

הטיפ הזה רלוונטי בעיקר למסחר היומי, שבו אני מאמין יותר מאשר במסחר הסווינג כשיטת מסחר ליצירת רווחים קטנים ועקביים לאורך זמן.

במסחר הסווינג (מספר של מספר ימים או שבועות), אפקט השליטה שלי על תוצאות המסחר הינו קטן יותר מאשר במסחר יומי, שכן אנו מושפעים מאפקט התנודה בין הימים, בשווקים ובמניות ובסנטימנט המשתנה בין ימים כלפי כל מניה.

במסחר היומי, כאשר מסתמן רווח ברור של למשל מעל 30 סנט למניה אפשר ואף חובה לדעתי למקם את הסטופ (קרי פקודת היציאה במקרה שמחיר המניה יורד מתחת לרף מסוים) בנקודת הכניסה ולנטרל את הסיכון. המהדרין אף יעדיפו למקם את הסטופ סנט או שניים, כדי שהטרייד יהיה ברווח ולו שולי ביותר, כולל העמלות.

גם אם המניה עולה ועולה ואנו ממשיכים למכור מנות שלה ברווח, תמיד חשוב לזכור כי המומנטום הוא דבר זמני ועוד מספר דקות הוא עשוי להתהפך. ניתן להשתמש גם בפקודות של סטופ מדלג (כלומר כשהסטופ עולה ביחד עם העליה במחיר המניה), אולם אני אישית מעדיף לתת לרווח לזרום ככל הניתן ובסטופ המדלג הרבה פעמים, אנו יוצאים "ברעשים" קטנים של תזוזה  ולכן אני אישית פחות משתמש בו

טיפ 7 – לחתוך הפסדים ולתת לרווח לזרום – ברור לא?

הטיפ הידוע מכולם ולא נחדש פה דבר לאיש. ועדיין חשוב להכיר את היחס שאנו מצפים לקבל מהמניה בבואנו להיכנס אליה. אני לא מאמין ביחס 1:1 בין רווח להפסד. ותמיד אחפש תבניות מסחר שאאמין שיכולות לספק לי לפחות 1:2 או 1:3. אז נכון שלא תמיד זה יתממש, אבל לפחות יש לי חזון לתוכנית המסחר. אני רוצה לסכן תמיד פחות מאשר להרוויח. וזה יהיה ביחס  של מוכן לסכן 15 סנט אבל רוצה במקרה רווח להוציא מהטרייד 45 סנט וכן הלאה.

יחס זה הוא קריטי ברווחיות שלנו וגם אם נצליח רק ב-50 אחוזים מהטריידים להרוויח ואפילו ב-40 אחוזים מהם, ונדע לשמור על יחסי סיכון-סיכוי טובים, הרי שבתוחלת נהיה מרווחים לאורך זמן.

טיפ 8- המתח שבין אחוזי רווחיות של טריידים וגודל הטרייד המרווח

ככל שנסחור נגלה שלמיקום הסטופים והלימיטים שלנו יש משמעות מכרעת הן בכמות הטריידים המרווחים שלנו מכלל הטריידים והן בגודל הרווח וההפסד הממוצעים. ישנו קשר, בדרך כלל הפוך, בין הפרמטרים השונים.

אם נבקש אחוזי הצלחה גבוהים  – נמקם סטופים הדוקים ולפעמים נוותר על גודל רווח למען ההצלחה. אם נתמקד בגודל הרווח ומיזעור ההפסד, לפעמים נצא פעמים רבות מופסדים, אבל קצת.

אין חוקיות ברורה בניהול המתח הנ"ל, אבל דבר אחד ברור, חשוב לסוחר להתכוונן לפונקציית מטרה שמתמקדת בפרמטר אחד או שניים לכל היותר שנבקש להשתפר בהם. זה יכול להיות יחס טריידים מרווחים לעומת מופסדים, או גודל הפסד ממוצע לעומת גודל רווח ממוצע.

בסוף את תוחלת הרווחיות נחשב כפונקציה של שני הפרמטרים הנ"ל  וככל שנשתפר במקצועיות שלנו במסחר, התוצאות ישקפו את השיפור בשני הפרמטרים.

הייתי ממליץ לסוחר המקצועי להתמקד ביכולת הגדלת הרווח וצמצום ההפסדים ופחות ביחס בין טריידים מרווחים למופסדים.

ועדיין, אם נגלה שרק 20 אחוזים מהטריידים שלנו מרווחים, לא נוכל להתעלם מהנתון ונצטרך לחקור לעומק את סיבת הכשל.

טיפ 9 – יש לך בכלל תוכנית מסחר להצלחה?

האם יש לך שיטה? יהיה מאוד מביך לגלות שלא. זה לא משנה מהי השיטה ומהו הסט-אפ המנצח שלך, ובלבד שיש לך יתרון יחסי כלשהו שאתה מבין אותו, על פני שאר הסוחרים בשוק.

סביר להניח שאם אתה או את ניזונים בעיקר מטיפים בפורומים ומהמלצות אנליסטים בבלוגים, אז ספק אם יש לכם שיטה מנצחת ויתרון מכריע בשוק.

אם לעומת זאת, בעקביות אתה יודע לזהות סט-אפ של התנהגות מניות בעת פסגה ושפל, או לזהות מתי מניה מייצרת מומנטום חריג ולרכב עליו – כנראה שאתם בכיוון הנכון.

טיפ 10 – בקרה, מעקב, חקר ביצועים אישי

איך תדע אם אתה סוחר מקצועי או חובבן? אם אתה לא יודע להגיד מהי התשואה על ההון שלך, מהו אחוז הטריידים המרווחים לעומת המופסדים, מהו גודל הסיכון לטרייד ומהו גודל הרווח הממוצע בטרייד השנה לעומת שנה שעברה – אז כנראה שאתה עדיין בדרך למקצועיות ומצוינות אבל עדיין לא שם.

 

אתה לא חייב להיות עם יחס ביצועים של סוחר על, אבל לפחות דע את עצמך בנתונים.  ישנם לא מעט אתרים שמאפשרים חקר ביצועים על נתוני האמת שלכם בברוקר ואפשר לנהל את זה לבד אפילו באקסל.

אבל המפתח לשיפור ומצוינות, עוברת בבקרה וניהול איכותיים של הטריידים וחקר ביצועים בסיסי שלנו. יום מול יום, חודש מול חודש וכמובן שבראייה רב שנתית.

סוחר מקצוען לא חושש לעמת את עצמו עם הנתונים, גם בתקופות אכזבה ושפל. הוא שואל את עצמו ללא הרף כיצד יוכל להשתפר ומזין את עצמו בכלים ושיטות שישפרו את ביצועי הגרף בחודשים הקרובים.
קורסים בשוק ההון – קורסים בשוק ההון במכלל אופק שוקי הון מבחר רב של קורסים.

מאת: צביקה אלברגר

הכותב הינו כלכלן ויזם המתמחה בפיתוח שיטות מסחר יומי במניות ובאופציות.