השילוב בין מסחר יומי ללימודי יעוץ השקעות

| דמיאן סדקוביץ

 

ראיון עם ארז לוי סטודנט קורס שוק ההון במכללת אופק

תכירו את ארז לוי, בן- 31, גר במעלה אדומים ועובד בחברת טבע. ארז סטודנט לייעוץ השקעות ובו זמנית סוחר יומי בוול סטריט  "אני בהחלט חושב שהשילוב בין היכולות הפרקטיות שלי לבין לימודי ייעוץ השקעות הוא כוח אדיר".

מכללת אופק לימודי שוק ההון

ספר לנו איך נכנסת לשוק ההון?

"חבר טוב שלי שהיה משקיע מעט בבורסה סיפר לי על התחום והתחלנו לקרוא אינפורמציה באינטרנט בצורה די חובבנית. התחלנו לסחור על אופציות שזהו מוצר פיננסי מאוד מסוכן למסחר במידה ולא יודעים לסחור בצורה נכונה. בתחילה הרגיש לנו כמו הימורים – יום מרוויחים ויום מפסידים. הפסדתי כסף בשלב הזה אבל לא יותר מידי.  בשלב מסוים הבנתי שהתחום מסקרן אותי, אך אני חייב לרכוש השכלה. חלפו להם כמה ימים ובמקרה פגשתי מכר שהמליץ לי על "מכללת אופק", מקום שבו הוא למד. בשלב הראשון התלבטתי בין מכללת אופק לבין מכללה אחרת, אך בסופו של דבר החלטתי להירשם למכללת אופק.

לאחר שיחה עם אחת היועצות של המכללה, גיליתי מקום חמים ונעים וזאת לאור העובדה כי היא הסבירה לי את הדברים בצורה פשוטה ובגובה העיניים מבלי להפעיל עלי לחץ אגרסיבי של מכירה – וזה מה שקנה אותי. כיום, אין ספק שההרשמה למכללת אופק הייתה אחת ההחלטות הטובות שעשיתי. את ההכשרה עברתי בצורה אישית עם אחד המרצים במכללה בשם "אלכס" שהוא גם המנהל של חדר המסחר. הקורס היה פרקטי, ברור ומאוד מהנה. דבר נוסף שהייתי רוצה לציין בנקודה זו – הוא היחס החם שקיבלתי מהצוות לאורך כל תקופת הלימוד".

 

כמה זמן אתה בתחום?

"לעולם המאתגר של שוק ההון נכנסתי בצורה מקצועית לפני כשנה, שהרי קודם לכן הייתי סוחר אך ללא ידע. כיום אני מרגיש שאני קוטף את הפירות של הלימוד המעמיק שביצעתי בקורס ואני רואה את עצמי ממשיך בתחום המסחר יומי שנים רבות".

מה הייתה התרומה העיקרית של ההכשרה שעברת במכללת אופק?

"כשסחרתי לפני הידע שצברתי בקורס שוק ההון , הרגשתי שאני די תלוי במזל וחשתי שאין לי שליטה על מה שקורה. אחרי שלמדתי את התחום בצורה מקצועית, אני בשליטה מלאה על מה שקורה, למעשה זה מקצוע לכל דבר. כיום אני יודע לנהל את הסיכונים בצורה מבוקרת, אני יודע בדיוק מה אני צריך לעשות בכל נקודת זמן, איך לנהל נכון את הטריידים, מתי להיכנס ומתי לצאת בצורה נכונה מעסקאות. אין ספק שהיום אני מבין שמסחר  זה מקצוע לכל דבר ולא כמו שרבים חושבים שמדובר בהימורים".

למה לדעתך יש הרבה סוחרים שלא מצליחים?

"ראשית, אני חושב שבגלל ההתקדמות הטכנולוגית בתחום שוק ההון – כל אחד יכול להתחבר דרך האפליקציה ולרכוש מניות ומוצרים נוספים ונראה כי אנשים מרשים לעצמם לרכוש מניות על פי שמועות או לאחר שקראו איזו כתבה בעיתון כלכלי. לדעתי, לאנשים שאינם מצליחים אין את היכולת לקבל החלטות נכונות בזמן אמת ולנהל נכון את העסקאות, מכיוון שהם לא למדו היטב את התחום. אם כך, זאת רק אחת מהסיבות שאנשים בסופו של דבר מפסידים כספים רבים ונכנסים לסטטיסטיקה העגומה של המפסידים.

סיבה נוספת היא שאנשים שלמדו ובכל זאת עובדים בצורה לא נכונה עם מינופים גבוהים ובלי תכנית מסחר ידועה ובנויה מראש. למעשה, נראה כי אנשים חושבים שבשוק ההון מרווחים כסף בקלות, אך לא כך הדבר.  ברגע שאנשים יבינו שיש צורך ללמוד היטב את התחום ולצבור ניסיון, רק אז הם יצליחו".

כמה אתה מרוויח בחודש בממוצע?

"לצערי הרב בגלל השילוב של העבודה והלימודים, לא נותר לי זמן רב להתחבר לחדר המסחר, אך אני משתדל לסחור לפחות סשן אחד ביום. הממוצע שלי בסוף כל חודש נע בסביבות 5-7% רווח בחודש על התיק. אמנם מדובר בסכום מכובד, אך אני חושב שיש ביכולתי להגיע ליותר. ברגע שיהיה לי קצת יותר פנאי – אין לי ספק שאהיה פעיל יותר ואוכל להגדיל בצורה משמעותית את הרווחיות שלי לשם אני שואף, ובהמשך הייתי רוצה להפוך את המסחר למקצוע ראשי".

 

 

 

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.