הענן האפור שמרחף מעל לימודי שוק ההון

| דמיאן סדקוביץ

אז מה באמת צריך בכדי להגשים את החלום של רובנו ולצאת לעצמאות פיננסית?

כיום עידן הטכנולוגיה הגדיל בצורה משמעותית את הנגישות של הקהל הרחב למסחר בשוק ההון. כיום, כל אחד יכול לקנות ולמכור מניות דרך פלטפורמת הדפדפן האינטרנטי. מסחר בשוק ההון הינו תחום הדורש התמקצעות וניסיון רב כדי להצליח להרוויח בצורה שיטתית לאורך זמן ואף להתפרנס ממסחר. קיים ענן אפור גדול ומפחיד שמרחף מעל נושא המסחר הפרטי בשוק ההון בקרב חלק גדול מהחברה. הדבר נובע ממספר גורמים:

 ידע – משום שאת תחום הפיננסים לא לימדו אותנו בבית הספר, וכל אחד מגיע עם הידע שההורים ומערכת החינוך הקנו לו, ישנם המון בתים בהם אין שום זיקה ורקע לתחום שוק ההון ואף לא ידע בסיסי.

הבטחות שווא– מכללות ללימודי מסחר יומי מנסות ליצור ללקוח תמונה ורודה לגבי המסחר בשוק ההון בכך שהן מבטיחות החזר כספי במידה ולא יצליח לייצר הכנסה במהלך הקורס, הבטחות בסגנון "לא הרווחת לא שילמת", "בוא תלמד להיות עשיר מהשקעה של שעה ביום" ולא כך הדבר. כפי שציינתי בתחילת המאמר אותם האנשים שהאמינו להבטחות הללו יצאו מתוסכלים וחסרי אמונה בתחום זה. בכדי באמת להצליח בשוק ההון לא מספיק לעבור קורס של מספר מפגשים ומיד אחריהם לצאת לעצמאות פיננסית. זהו תהליך שדורש לימוד מעמיק ושעות רבות של תרגול בכדי לרכוש ניסיון.

ההשפעה החברתית– למי אין את החבר הזה שהפסיד המון כסף בשוק ההון? כנראה לכולנו יש את החבר הזה שדואג לספר לנו סיפורים מפחידים על כך שהוא הפסיד הרבה מאוד כסף בבורסה. רובם המוחלט של אותם "חברים" אינו למד ואינו יודע דבר על מסחר מקצועי בשוק ההון. הם לרוב ניזונו משמועות או מטיפים של אנליסטים בעיתונים כלכליים. כשאני שומע על אותם אנשים שפשוט הימרו בבורסה בלי ידע או יכולת לנהל נכון סיכונים אני שואל את עצמי, מה לעזלזל חשבת לעצמך שיקרה? אם תוכל להרוויח בלי תוכנית מסחר מסודרת? בלי לדעת לנהל פקודות מתקדמות למזעור הפסדים? בלי לדעת לנהל את הקרן כמו שצריך ולפזר את הסיכון? האם הגיוני להחליט ביום בהיר אחד שבא לי להטיס מטוס בלי רישיון או ידע קודם בטייס? כנראה שאם הייתי מחליט החלטה כזאת לא הייתי כאן כדי לכתוב את המאמר הזה. בדומה לכך, במסחר בשוק ההון. איך אפשר לצפות להרוויח משמועות או טיפים בכתבות? האם חשבת על כך שלכל כתבה או הערכה של אנליסט בעיתון כלכלי יש אינטרס? לדוגמה לגרום למניה לעלות כאשר אנליסט מבית השקעות ממליץ לקנות אותה, ועל ידי כך שאנשים קוראים את הכתבה שלו הם רצים לקנות מניות, והוא בעצמו מעוניין לממש את ההחזקה שלו בנייר וכתוצאה מהכמות הרבה של הקניות הוא מצליח למשש את ההחזקות שלו בלי להוריד את מחיר המניה. דוגמא נוספת, אנלסיט הכותב טור שלילי על חברה מסויימת כדי להוריד את המחיר של המניה ולאחר שהמחיר ירד אותו אנליסט יצליח לקנות את המניות שאותן רצה במחיר נמוך יותר. האם אותם חברים שנתנו את הטיפים כנראה בעצמם לא באמת ידעו מה הם עושים? אך מבחינה פסיכולוגית אין ספק שההרגשה שעוד אנשים יוצאים איתך להרפתקה הזאת, ואם בסופו של דבר זה לא יצליח ותפסיד כנראה שתרגיש פחות נורא. אולי זה מה שגרם לאותו חבר להמליץ לי על אותה עסקה?

אז איך בוחרים איפה ללמוד שוק ההון?

השכלה

כיום יש מספר רב של אפשרויות ללמוד כמעט כל תחום, ניתן ללמוד מספרים, מסרטונים ביוטוב ועוד.. אך ללא ספק למי שרוצה לקחת את התחום ברצינות המירבית מומלץ ללמוד בקורס שוק ההון מסודר שבו משלבים פרקטיקה עם קורסים מעמיקים ולווי צמוד. והדבר החשוב ביותר בבחירת מקום לימוד הוא השקיפות. כיום תחום המסחר הוא מאוד מפותח בארץ. רוב המכללות מאפשרות לסטודנטים לקבל התראות לפני עסקאות ונותנות גישה לחדר מסחר בו אפשר לסחור ביחד עם המרצים. קיימים שני פרמטרים חשובים בנושא הראשון, כפי שציינתי

שקיפות

אחד הדברים החשובים ביותר הוא שקיפות מול הסטודנטים, בגלל זה חשוב מאוד לבקש לראות תוצאות של המרצים של המוסד הלימודי, ולא אנחנו לא מדברים על טבלאות אקסל! חשוב לבקש לראות תוצאות מסחר מחשבון המסחר הישיר של המרצים. אצלנו במכללה כל סטודנט יכול לראות בצורה גלויה לחלוטין את תוצאות המסחר של כל מרצה ואף לעקוב אחריו ולקבל התראות ישירות למייל כאשר המרצה נכנס לעסקה בחשבון האישי שלו.
בתמונה הבאה אפשר לראות את 2 התיקים הפעילים שבהם. כפי  שניתן לראות הרווח הכולל על תיק השקעות הוא 57 % מ- 1.1.2015 ועד ה- 19.9.2015 .

 

חשבון מסחר של דמי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרמטר נוסף, האפשרות לסחור ביחד עם המרצים כמה שיותר שעות ביום. חדר מסחר הפתוח שעתיים ביום לא מספיק, בכדי לקבל לווי פרקטי מומלץ לבחור מקומות שבהם החדר מסחר פעיל מינימום שש שעות ביום. הדרך הטובה ביותר לדעת איפה ללמוד היא פשוט להגיע לפגישת הכרות ולראות האם מדובר במקום רציני ואמין ולבדוק בדיוק מה אתם מקבלים בתמורה לכסף שלכם.

להצליח איפה שאחרים נופלים

 

התרגול המעשי

הוא השלב שבו תפתחו חשבון מסחר קטן ותתחילו לתרגל באמצעות הכסף האמיתי שלכם תוך דגש על יישום של כל מה שלמדתם. כן כן כמו ששמעתם לפתוח חשבון מסחר קטן שבו תתחילו לתרגל. אין שום תועלת בתרגול בחשבון דמו יש הבדל של שמיים וארץ בין מסחר בחשבון דמו למסחר בחשבון אמיתי. כיום, הבעיה העיקרית של רוב הסוחרים היא ההתמודדות מנטלית. בכדי ללמוד להתמודד ולהכיר את המוכנות המנטלית שלנו יש צורך בלקיחת סיכונים בזמן אמת וללמוד להתמודד מול האמוציות והפסיכולוגיה המופעלות עלינו כאשר יש סיכון ממשי על חלק מהכסף שלנו. כתוצאה מהסיכון הקיים בשלבים הראשונים מומלץ לסחור בחשבון קטן עם סיכונים מינוריים רק בכדי לתרגל. יש לקחת בחשבון שיכולים להיות הפסדים בשלבים הראשונים וזה חלק משלב הלימוד ומשום כך, חשוב תמיד לעבוד עם הוראה עתידית של קטיעת הפסד ולא לשכוח לעולם להציב אותה בשלב פתיחת הפוזיצה, כך שתמיד הסיכון שלכם יהיה מחושב מראש. כיום בכדי לרכך את הטבילת אש הראשונית בנינו מכללה רשת לווי לסטודנטים הכוללת חדר מסחר פעיל ללווי הסטודנטים על ידי צוות האנליסטים שלנו ושירותי התראות לפני עסקאות הנשלח ישירות מחשבונות של צוות האנליסטים, בכדי לאפשר לסוחרים בתחילת דרכם להרוויח מניסיונם של המרצים שלנו המתפרנסים כולם ממסחר בשוק ההון.

מעקב וניתוח התיק

בכדי לשפר ולמקסם את תוצאות המסחר מומלץ לנהל דוח מעקב אחר התיק שלכם, הכולל את כל הנתונים של התוצאות שלכם. הדברים החשובים שצריך לשים אליהם לב הם: תדירות עסקאות, יחס סיכוי מול סיכון בכל עסקה שנסגרת, אחוזי הצלחה, וניהול הפוזיציה ביחס להתנהגות המניה. בכדי להקל על צורת המעקב אחר התיק מומלץ לבקש מהמכללה או האקדמיה שבה תלמדו לקבל לא רק אנליסט המלווה אתכם גם לאחר הקורס אלא גם פגישות מעקב על ידי אנליסט לפחות למשך חצי השנה הראשונה לאחר סיום הקורס.

 

הגדלת תיק ההשקעות שלנו ויציאה לדרך עצמאית ורווחית

שלב העצמאות

השלב שאותו כל סוחר נדרש לעבור, השלב שבו אתם נדרשים להתחיל לסמוך על היכולת לקבל החלטות בעצמכם. אמנם שלב זה אינו פוסל את הצורך בקבלת ייעוץ והכוונה מצד המוסד הלימודי בו בחרתם על ידי התראות לפני עסקאות וכו'.. אך זהו השלב בו קבלת ההחלטות מונחת רק על כתפיכם ואתם כבר צריכים לדעת איך לנהל בצורה עצאית את תיק השקעות שלכם. אם אינכם מרגישים עדיין מוכנים לכך מומלץ להמשיך לסחור בסכומים נמוכים עד לקבלת הביטחון הנדרש והרצוני כדי להגדיל את החשבון ולהתחיל לנהל את תיק ההשקעות שלכם בצורה פיקחית ונכונה.
לימודי שוק ההון – בבחירת לימודים בשוק ההון אין מה להסס , מכללת אופק שוקי הון המכללה שלך

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.