המאפיינים של סוחר יומי מצליח

| דמיאן סדקוביץ

מה זה מסחר יומי?

במאמר הבא נגע בחלק מהדברים שנלמדים בקורס מסחר יומי במניות ומדדים אצלנו במכללה, מסחר יומי מתייחס לסוחר שפותח וסוגר פוזיציות בתוך היום . לרוב סוחר יומי המתפרנס ממסחר או סוחר כהשלמת הכנסה  יכנס ויחזיק פוזיציה פתוחה למספר שניות עד מספר דקות.
מסחר באינטרוולים אלו גם נקרא מסחר בקרקופים-Scalping בגלל  צורת המסחר המהירה. מטרת הסוחר היומי היא להרוויח מהפרשים קטנים בתזוזת המניה . סוחר יומי אינו מחשב את הרווח והפסד על פי אחוזים של תזוזת המניה כפי שנהוג לחשב רווח בעסקאות באינטרוולים גבוהים יותר על עסקאות שנמשכות בין מספר שעות למספר ימים .

צורת החישוב של יעילות העסקאות תהיה בחישוב הסנטים: רווח או הפסד למניה בנקודת סגירת הפוזיציה .
לדוגמא: אם נכנסתי לעסקה והרווחתי 20 סנט למניה וקניתי 1000 מניות הרווח שלי באותה העסקה יהיה 200 דולר -לפני חישוב עמלות ברוקר.

מיהו סוחר יומי מצליח

כדי להיות סוחר יומי מוצלח צריך להבין שמסחר הוא עסק לכל דבר ויש לקחת בחשבון שגם כאן נדרשת למידה מעמיקה של התחום והכנה של תוכנית פעולה מסודרת. כמו בכל עסק, סוחר יומי שרוצה להצליח צריך לדעת שלא כל יום אפשר להרוויח כסף וגם כאן כמו בכל עסק אחר יש עליות וירידות- יש ימים מוצלחים יותר ויש ימים מוצלחים פחות.

סוחר יומי טוב יודע להוציא בימים טובים רווחים גדולים ובימים הלא מוצלחים יודע להפסיד מעט.סוחר יומי טוב הוא סוחר שמרוויח הרבה בתקופות הטובות ומפסיד מעט בתקופות הרעות.
כדי להגיע למצב זה, צריך לדעת להתנהל ולשלב נכון מספר פרמטרים שרק  בזמן שנצליח לסחור בשילוב כל הפרמטרים נביא את עצמנו לנקודת מוצא שבה נצליח להיות סוחרים אפקטיבים.
למספר פרמטרים האלה יחדיו אפשר לקרוא תוכנית מסחר. כפי שבעסק עובדים על פי תוכנית עסקית הידועה מראש, כך גם במסחר אנו תמיד נעבוד על פי תוכנית מסחר מסודרת.  תוכנית מסחר מוצלחת ויעילה  צריכה לשלב יחדיו את הפרמטרים הבאים  :

 • אסטרטגיית מסחר עם אחוזי הצלחה גבוהים.
 • יחס רווח של פי שלוש על הסיכון מינימום בכל עסקה.
 • אסטרטגיה שבה אפשר להגן על הפוזיציה בצורה המהירה ביותר.
 • אסטרטגיה שמספקת תדירות עסקאות גבוהה.

דגשים חשובים לסוחר היומי

 • לא נסכן יותר מחצי אחוז מגודל התיק.
 • אם יש שלוש עסקאות כושלות לא נרצה להמשיך לסחור באותו היום.
 • לסחור בערנות ובתחושה פיזית טובה.
 • לעבוד על פי תוכנית המסחר שנקבעה לפני פתיחת הפוזיציה.

זמני מסחר בשווקים האמריקאים

סוחר יומי חייב לדעת את הזמנים שבהם תוכנית המסחר שלו עובדת בצורה האופטימלית. בבורסה האמריקאית יש שני סשנים שבהם אפשר לסחור בתועלת הגבוה ביותר ובניהם  ה-Lunch  המפורסם שלרוב בשעות האלה פחות מומלץ לסחור עקב ירידה במחזורי המסחר. שעות המסחר האופטימליות לסוחר יומי:

 • סשן ראשון -16:30-18:00.
 • סשן שני-20:00-22:00.

יתרונות המסחר היומי במניות

למסחר יומי במניות יש מספר יתרונות בולטים על צורות מסחר אחרות. הבולט ביותר היא האפשרות להגדיל בצורה משמעותית את תדירות העסקאות ומציאת טריגרים  טובים לפתיחת פוזיציות.

יתרון נוסף שלרוב אנשים נוהגים לחשוב אחרת -זמן המסך:
לעיתים קרובות כאשר מתארים סוחר יומי הדבר הראשון שעולה לראש זה סוחר שיושב שעות ארוכות מול מחשב רב צגים ונמצא בלחץ בזמן ביצוע העסקאות.

תנו לי לנפץ לכם מיתוס: סוחר יומי טוב ומקצועי יעבוד מול מסך פחות מסוחר הסוחר באינטרוולים גבוהים ( עסקאות שעתיות או יומיות ). סוחר באינטרוולים גבוהים צריך למצוא מניות למעקב ולהכין תרחישים אפשריים.
לאחר מכן לעקוב אחרי המניות לראות האם ומתי יש אפשרות לפתוח את הפוזיציה.
לאחר פתיחת הפוזיציה כל סוחר יעקוב אחר העסקה הפתוחה לפחות פעם בחצי שעה לראות מה קורה אם במחשב או אם דרך הסמארטפון ומי שיגיד לך אחרת משקר!

בסופו של דבר יוצא שסוחר באינטרוולים גבוהים משקיע יותר זמן במציאת עסקאות אפשריות ובניהול שלהם מאשר סוחר יומי.
כפי שרוב הסוחרים יודעים,  סוחר תמיד ירצה לסחור עם כיוון השווקים בהם הוא סוחר כלומר: אם אני סוחר על מניה בשוק האמריקאי ארצה לראות את המדדים עולים באותה נקודת זמן שבה אני נכנס לפוזיציה .
הסיבה לכך היא שכאשר השוק עולה 80 אחוז מהמניות יעלו איתו וכך ההפך.

כאן מגיע יתרון נוסף לסוחר היומי: אין תלות במצב המדדים לטווחים הארוכים ואין צורך לבסס פוזיציות על זיהוי מגמות כלליות בשוק. אותנו הדבר היחיד  שמעניין לראות זה את מצב השוק באותה נקודת זמן שאנו נפתח פוזיציה.
אם המדדים עולים אנו קונים ואם המדדים יורדים אנו מוכרים בחסר.
ההסתכלות שלנו על מצב השווקים היא מיידית ואין חשיבות למתרחש באינטרוולים גובהים יותר.

ארגון וסידור עמדת המסחר

סוחר יומי חייב לדעת שאם מטרתו להתחרות בשווקים ולקבל את המהירות ביצוע ואת הנתונים בצורה הטובה ביותר והנוחה ביותר אנו צריכים לבסס את עמדת המסחר שלנו על פי הצורך האישי של כל סוחר .

הדברים המשותפים והחשובים לכל סוחר הם מחשב רב צגים,אינטרט המחובר לשרתים בחול באיכות גבוה(קו גיימרים), תוכנת מסחר בגישה ישירה לבורסה ונוחה לתפעול. למאמר מעמיק בנושא לחצו כאן.

סידור וארגון הצגים משתנה בין סוחר לסוחר על פי  הצרכים והנתונים שאותם הוא רוצה לראות בזמן נתון. יש לקחת בחשבון שסוחר יומי מקבל נתונים בשניות ועל פי נתונים אלו צריך לקבל החלטות ולפעול.
חשוב שסוחר יומי ידע לארגן לעצמו עמדת מסחר נוחה וגם סידור נכון של הצגים יכול להועיל.

בתמונה מטה אפשר לראות את עמדת המסחר שבה משתמשים אני ומנהל חדר מסחר שלנו, אלכס.
העמדה כוללת ארבעה מסכים המחוברים כמובן למחשב אחד ובו אנו עושים שימוש אך ורק למסחר יומי, מחשב נוסף המחובר לשני מסכים שלא נראה בתמונה, שמשמש אותנו לסריקת מניות ולעסקאות ארוכות טווח.

העמדת מסחר שבה אנו משתמשים למסחר יומי צריכה לכלול את מיטב הנתונים האפשריים שבה אנו נרצה להשתמש. לא חובה להשתמש בארבעה מסכים כל סוחר בונה לעצמו את עמדת המסחר האופטימלית יש כאלה שעובדים עם שלושה צגים וכאלה שישה ונתקלתי בסוחרים עם 10 צגים, כל אחד על פי הצורך שלו.

כפי שאפשר לראות בתמונה מטה הצגים שלי מסודרים באופן הבא:

 • צג מספר 1: מסך מעקב אחרי מניות פוטנציאליות לעסקאות לונג.
 • צג מספר 2: מסך מעקב אחרי מניות פוטנציאליות לעסקאות שורט.
 • צג מספר 3: מסך מסחר מרכזי שבו אנו מנהלים פוזיציות פתוחות ומקבלים נתונים בזמן אמת בlevel 2  של המניה ושל המדדים המובילים.
 • צג מספר 4: מסך מעקב על מדדי השוק במספר אינטרוולים והצגה של הסקטורים החשובים בשווקים האמריקאים. בטבלה המצורפת אפשר לראות  את הסימבולים של הסקטורים בשווקים האמריקאים בהם אנו מציגים על הצגים שלנו.

לחצו על התמונה להגדלה

 

מסכים

סקטורים

תרגום

סימבול

TRANSPORTATION

תחבורהIYT/DJ-20

MATERIALS

חומרים

XLB

ENERGY

אנרגיה

XLE

FINANCIALפיננסים

XLF

INDUSTRIAL

תעשיהXLI/DJ-30
TECHNOLOGYטכנולוגיה

XLK

CONSUMER

צרכנות

XLP

UTILITIES

קמעונאותXLU
HEALTH CAREבריאות

XLV

HOUSING/HOME

נדל"ןXHB
GOLDזהב

GDX/GLD

BIOTECHNOLOGY

ביוטכנולוגיהIBB
SEMICONDUCTORסמיקונדוקטור

SMH

CONSUMER DISCRETIONOR

מוצרי צריכהXLY
BIOTECHביוטק

XBI

OIL&GAS

נפט וגזXOP
INTERNETאינטרנט

FDN

MEDIA

מדיה SOCL
UTILITYשירותים

XUTY/DJ-15

COMMUNICCATION

תקשורתIYZ
RETAILקמעונאות

XRT

הכנה ליום המסחר

כל אדם הוא שונה וכך גם הכנה ליום המסחר שלו. זה אחד הכללים בקורסים בשוק ההון במכללת אופק שוקי הון .
הצורת ההתנהלות שלי כהכנה למסחר: לפני הכל כמו שיודעים רוב הסוחרים התוך יומיים על מנת להיות סוחר יומי מוצלח צריך לדעת לשלוט על האמוציות שהמסחר לפעמים גורם לנו ולדעת לשמור על ריכוז גבוה לכל אורך הסשן של המסחר,כדי להביא תוצאות אופטימליות.

להפך ממקצועות אחרים, כאן אנחנו נמדדים על פי היכולת להתמודד מול עצמנו כלומר, להתמודד מול הרגשות שלנו כמו הפחד או כמו התקווה שאלו שני הרגשות שבסופו של דבר יכולות להפיל כל סוחר .
לכן, סוחר מיומן צריך לדעת לסחור כמו רובוט , לעשות תמיד לפני כל עסקה הכנה לפני הכניסה כך שהוא יודע בדיוק איפה הוא עומד להיכנס ובדיוק מה היעד שהעסקה יכולה לספק לו ואיפה לקטוע את ההפסד במקרה שהעסקה לא תעבוד.

אז איך אני מכין את עצמי בכדי להיות מוכן פסיכולוגית ופיזית לקראת המסחר? קודם כל  אני משתדל לסחור אך ורק בימים שישנתי טוב ואני מרגיש ערני לגמרי לפני המסחר כך שיכולת קבלת ההחלטות שלי תהיה אופטימלית.
מעבר לכך, אני דואג תמיד לאכול ארוחה כשעתיים וחצי עד שלוש שעות לפני המסחר וכחצי שעה לפני המסחר אוכל ארוחה קטנה לרוב שתכלול פרי או יוגורט עם דבש כדי להעלות את רמות הסוכר שלי ולהביא את המוח לריכוז מקסימלי.

ההכנה לקראת המסחר שלי מתחילה כשעה לפני פתיחת המסחר וזאת השעה שאני בעצם בוחר את המניות ומכין את התרחישים הטובים ביותר לכל אפשרות שהשוק יחליט ללכת כלומר מכין מניות אפשריות לעסקאות לונג ( שוק עולה ) ומניות שורט ( שוק יורד) .
את התרחישים שאני מכין אני מעלה לחדר המסחר שלנו.וכך אני מוכן לקראת פתיחת המסחר בצורה אופטימלית לכל תרחיש שיהיה בשוק.

בהצלחה!

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.