החשיבות של ציוד איכותי למסחר בשוק ההון

| דמיאן סדקוביץ

בניית עמדה למסחר הוא הבסיס לכל סוחר תוך יומי וזה כלי העבודה שלו . עמדת מסחר שבנויה נכון מספקת לנו אפשרות להתחרות עין תחת עין עם הסוחרים בשאר העולם. אותם סוחרים שנשארים מאחור ולא הולכים עד הקצה עם הקדימה הטכנולוגית תמיד יהיו צעד אחד מאחורה-כמו להתחרות בפורמולה 1 עם מזדה 3.

מה אנחנו בתור סוחרים צריכים בעמדת מסחר שלנו ?

• עמדת מסחר מקצועית ומותאמת לצרכים שלנו ( מספר צגים ).
• תוכנת מסחר מהירה ונוחה שמספקת לנו נתונים שוטפים בזמן אמת ומראה לנו את עומק השוק בכל זמן נתון.
• קו אינטרנט מהיר ובטיחותי.

עמדת מסחר מקצועית

עמדת מסחר מקצועית למסחר צריכה להיות מורכבת מכמה פונקציות שונות ממחשב רגיל, דברים קטנים שעושים את ההבדל הגדול .
לכל אחד יש את הצרכים שלו והצורך של סוחר סווינג ( מסחר ארוך טווח ),הוא שונה מסוחר תוך יומי שצריך לבצע פעולות מהירות וכל שניה עיקוב יכולה לעלות באלפי דולרים ויכולה להיות ההבדל בין עסקה מוצלחת למופסדת.
לכן, קודם כל חשוב לדעת מה אנחנו צריכים באמת. לדוגמה סוחר סווינג יכול להסתפק במחשב עם צג אחד או שני צגים . סוחר מט"ח בדרך כלל יכול גם להסתפק בשני צגים או שלושה וסוחר במניות או סוחר שמשלב בין הדברים בדרך כלל נאלץ כמוני להשתמש בארבעה צגים.
כל סוחר צריך לקחת בחשבון את הנתונים שצריך לראות בכדי לקחת החלטה בזמן אמת .
אני למשל משתמש בארבעה מסכים:
• צג אחד ( המרכזי ) אני מציג את הגרף של המניה אותה אני רוצה לרכוש.
• בצג השני אני מציג גרפים של השווקים בכדי לראות לאן נושבת הרוח.
• בשני הצגים הנותרים אני משלב גם מניות למעקב וסורק מניות וגם את מחשבון הניהול עסקה בכדי לנהל בצורה נכונה את העסקה על פי ההון העומד לרשותי והסיכון שאני מוכן לקחת פר עסקה.
באמצעות שיטת עבודה זאת, אני רואה את כל הנתונים בזמן אמת ובו זמנית בכדי לקבל החלטה מהירה ונכונה.

מה ההבדלים בין מחשב רגיל למחשב מסחר?

אני ממליץ בשלב הראשון לא ללכת ישר ולקנות מחשב בכדי להרשים את החברים אלא לחכות קצת ולראות מה באמת הצרכים שלכם. בנוסף אני ממליץ שכאשר החלטתם כן לרכוש מחשב ייחודי למסחר להפריד אותו ולהשתמש בו אך ורק למסחר ולא לשום דבר אחר. הפרדה זאת נועדה לשמור על המחשב נקי מווירוסים וסוסים טרויאנים ובכך לשמור על מהירות ביצוע מרבי בלי תקלות.
מחשב מסחר צריך לכלול כמו שצייני פונקציות שבדרך כלל במחשב רגיל:
• מעבד חזק שיכול לתפעל בו זמנית מספר רב של פעולות הדורשות מאמץ רב בזמן אמת.
• כרטיס מסך לחיבור של מספר צגים ומאוורר מתאים: דואג לשמור בצורה קבועה על טמפרטורה של המחשב גם כאשר יש עומס גדול על המערכת ודברים שמגדילים את מהירות הביצוע של המחשב בצורה משמעותית.
בסופו של דבר המחשב הוא כלי העבודה שלנו וחשוב שלא יהיה תקלות והמחשב יעבוד בצורה רציפה ואמינה ומהירה בלי תקלות בשום צורה . בכדי לספק לכם אפשרות לרכוש מחשב מסחר מקצועי מוכן עשינו שיתוף פעולה עם אחד המומחים בתחום והרכבנו עמדת מסחר אופטימלית עם הנחה משמעותית לאוהדים שלנו בפייסבוק.

תוכנת מסחר

תוכנת מסחר הוא הצינור שמחבר אותנו לבורסה. יש תוכנות חינמיות ויש תוכנות שצריך לשלם עליהן. כיום, רוב הברוקרים מאפשרים לקבל תוכנת מסחר חינם למי שמבצע סכום מינימלי של פקודות בחודש.
כמו שציינתי יש הבדל בצרכים של סוחר יומי לסוחרים למשך מספר ימים. הסוחר שסוחר לטווח הארוך יכול להסתפק בתוכנת מסחר על בסיס דפדפן האינטרנט אך הסוחר התוך יומי חייב להשתמש בתוכנה מסוג גישה ישירה שמספקת לנו נתונים נזילים וביצוע פקודות מהירות כמה שיותר וזה דבר קריטי לסוחר.
מעבר לזה כמובן שלתוכנה חייב להיות תוכנת גרפים נוחה ואפשרות לראות את עומק השוק בכל זמן נתון ( level 2 ) ,כאשר מדובר במסחר במניות.
דבר קריטי נוסף הוא לא רק התוכנה אלא גם מי מספק לנו את התוכנה-כלומר, הברוקר.
אני תמיד אומר שהדבר החשוב ביותר זה לא רק השירות אלא מי מספק לי את השירות לא פעם קורה מצב שיש תקלות בקו אינטרנט או במחשב ( עד כמה שזה נדיר, זה יכול לקרות ) ובמצב שאנחנו בתוך פוזיציה או במצב שאנחנו בלחץ ולא יודעים לתפעל את התוכנה חשוב שיהיה תמיד מישהו שיכול לתת לנו עזרה וגיבוי. לכן, צריך לדעתי לסחור דרך ברוקר שמדבר בשפת האם שלנו ויכול לספק לנו שרות מהיר.
אני חושב שעד שלא נתקלים במצב הזה של החוסר אונים כשהמחשב לא מגיב ואנחנו בתוך עסקה אי אפשר להבין את החשיבות של בחירת ברוקר. המלצה שלי: גם אם העמלות טיפה יותר יקרות שווה ללכת על ברוקר שאפשר לסמוך עליו ויש לו מענה אנושי בכל שעות המסחר.

האינטרנט

על קו האינטרנט לא ארחיב יותר מידי אך אומר שאני ממליץ להחזיק בבית קו אינטרנט מהיר וקו אינטרנט רזרבי למצבים שיש נתק בקו. למי שלא רוצה לשלם על שני קווים יכול במקרה הכי גרוע להשתמש במקרה של תקלה בקו ברשת של הסמארטפון, אך המלצתי היא תמיד להחזיק שתי קווים ומי שיכול מומלץ לקחת חבילה מיוחדת שנותנת עדיפות לחיבור שרתים בחול בדרך כלל מדובר בחבילות אינטרנט יקרות יותר אך מספקות מהירות ביצוע לשרתים בחול גבוה יותר ממה שאנחנו רגילים.

לימודי שוק ההון  -מבחר קורסים בשוק ההון במכללת אופק שוקי הון עם מיטב המרצים בשוק ההון.

demi

דמיאן סדקוביץ

מנכ"ל ומייסד
מר דמיאן סדקוביץ מנכ"ל מכללת אופק שוקי הון, מומחה למסחר בשווקים הפיננסיים עוסק במסחר למחייתו מעל ל-9 שנים במקביל לתפקידו במכללה. משמש כמנטור לסוחרים רבים בארץ ובעולם בתחום ההשקעות והמסחר היומי.