אי הוודאות במסחר בשוק ההון – חלק ראשון

| כותב אורח

להיות סוחר משמעותו לחיות בשלום עם תפיסה והבנה ((state of mind של מצבים מלאי אי וודאות, ועם התמודדות של מצבים מעורפלים.

להיות סוחר בשוק ההון, משמעותו, לשבת באופן קבוע באי נוחות מול מסכים ולחיות בשלום עם זה.

רבים טועים לחשוב, שסוחר יושב עם תכנית פעולה פשוטה הפרושה לפניו שמכוונת אותו ואומרת לו מתי לסחור ומתי לא, מתי להיכנס לעסקה ומתי לסגור את המחשב ולעזוב. במציאות, הדבר רחוק מהמתואר לעיל. מעבר לצורך בתוכנית מסחר ברורה, מסחר הינו ברובו התמודדות עם חוסר וודאות.

ועדיין, סוחרים, בעיקר אלו שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם המסחר ושוק ההון, מאמינים ואפילו מנסים לצמצם את המסחר בכללותו לכמה כללים פשוטים, או לכמה טקטיקות פשוטות, להוסיף ל'חבילה' הזאת קורטוב של משמעת עצמית, והנה להם מתכון מנצח בעזרתו יגיעו לחופש פיננסי אותו השווקים מבטיחים לתת, או לפחות זה הכלי השיווקי בו משתמשים רבים על מנת לפתות את הציבור לקפוץ בשתי רגליים אל תוך שוק ההון.

השאלה היא: היכן הבעיה? האם הבעיה באסטרטגיות או בטקטיקות למיניהן? לדעתי לא, לכל אסטרטגיה יש את היתרונות והחסרונות שלה. הבעיה נעוצה בדרך כלל, באופן בה משתמשים הסוחרים באותם כלים, או יותר נכון, הבידוד של אותם אסטרטגיות.

הנקודה החשובה שרובם מפספסים היא, שכל סוחר צריך ללמוד ל'קרוא' את השווקים, או השוק הספציפי אותו הוא סוחר. אסטרטגיות או כל set-up אחר, לא יכולים לעשות זאת עבור הסוחר.

כלומר, על הסוחר לדעת לנתח את התנהגות המחיר, לא רק בשוק הספציפי בו הוא מתמקד, אלא בהיבט הכללי והרחב. בתור התחלה, שימוש בסיסי באינדיקטורים למיניהם שמצביעים על מצבו של השוק (מספר המניות שנסחרות מעל ממוצע ה-50 הנע, TICK, TRIN, מספר המניות שעולות לעומת מספר המניות שיורדות, ניתוח עשרת הסקטורים המובילים, היכן נסחר הזהב, הנפט, הדולר לעומת מטבעות מובילים, וכו').

ניתוח תרחישים שונים העולים מהניתוח לעיל, אילו טקטיקות מסחר יהיו שימושיים לתנאי שוק קיימים? איזה סוג של יום מסחר לפנינו, ועוד שאלות רבות.

מציאת נר היפוך ליד רמת תמיכה הוא חסר משמעות אם התבנית לא נבחנת בהקשר הרחב של מצב השווקים, והצורך להבין לעומק, מעבר לתבנית נקודתית המופיעה בגרף של חמש דקות.

יכול וכבר רבים מכם עושים זאת, מתרכזים ומחפשים תבנית מסוימת.

אך כמה מכם 'קוראים' את השוק מדקה לדקה (או משעה לשעה, תלוי במסגרת הזמן אותה אתם סוחרים), כמה מכם מנתחים את הסיכוי שאותה עסקה תסתיים ברווח, כמה מכם מתאימים עצמם לדינמיות של השוק ככל שהיום עובר.

זה מאוד קל להיצמד לכמה תבניות או טקטיקות ולהפוך את הכול לפשוט וברור, כמו שבדרך כלל מנסים 'למכור' לנו. הרי אם זה היה כל כך פשוט וקל, אז כולנו היינו עכשיו על יאכטה בקריביים עם מחשב נייד וסוחרים מהסיפון כשנוף טרופי משקיף מולנו.

אם למדתי משהו בכל השנים בהם אני סוחר, זה שהשוק אינו קל למסחר בכלל, אלא להיפך, הוא מתגמל סוחרים שעושים את מה שדווקא קשה לעשות.

מאוד מאתגר להיות ולהתקיים במצב של חוסר וודאות, חוסר בהירות, הקושי לקבל ולקחת החלטות כאשר כוחות מנוגדים עובדים, ולהחליט את ה'בעד והנגד' במצבים כאלו.

אבל זהו בעצם ה DNA של השוק. זוהי בעצם מהות המסחר. אלו המצבים שסוחר צריך להתמודד איתם יום אחרי יום, עסקה אחרי עסקה, ולהפסיק לחפש אחר הדברים הפשוטים והברורים. אך מעבר לכל זה, עליו לא לנסות להתעלם ולהתכחש לחוסר הבהירות ולחוסר הוודאות. כי הם לא הולכים לשום מקום.

הסוחר באופן קבוע צריך ורצוי שיאמן את מוחו להתמודד עם מצבים של חוסר וודאות.

במאמר הבא, ארחיב ואגע בדרכים כיצד ללמוד ולקרוא את השוק, ובכלים שמאפשרים לסוחר להתמודד טוב יותר עם חוסר הוודאות אותו פוגש הסוחר יום אחרי יום.

מאת: איתן מרום

הכותב הינו סוחר ואנליסט. 
סוחר בקרן גידור וחברות נוסטרו. התמקדות במסחר בחוזים עתידיים על המדדים.

לימודי שוק ההון – מיטב הקורסים בשוק ההון עם המרצים הטובים בשוק מכללת אופק שוקי הון.